O sljubljivanju hrane i vina postoje mnoge teorije i škole (engleska, francuska, talijanska…) ali i ona jednostavnija – regionalna. Spoj hrane i vina kreativan je i umjetnički trenutak, nekad daje i poetsku inspiraciju, podsjeća na lijepe trenutke, vraća nas u posebno stanje ugode (poput Prousta i madlenica) koje želimo vratiti i zadržati.
Tako su se kuhar i gosti u Pauzi poigrali metaforički ali i doslovno u maloj igri stihoklepaca, s talijanskim riječima i jelima, točnije prvim jelima – rižotima, koja su pratila izvrsna talijanska pjenušava vina vinarija Rebuli i Bottega. Uz kušanje, rižoto je bio opjevan vinom pjesnika (Il vino dei poeti, Bottega), a svoju bilješku o proseccu napisao je književnik Marijan Grakalić.
Ovog petka tema večere u restoranu Pauza bila je Risotto&Prosecco. Gost-kuhar je bio Gianfranco Crepaldi, vlasnik trgovine izvornih talijanskih proizvoda na Dolcu "Sapori“, koji je s talijanskim rižama pripremio "risotto all'italiana s okusima jeseni“. Glavna zvijezda večeri bila je buča-tikva-bundeva i to posebne talijanske sorte la zucca di Chioggia u pratnji gorgonzole.
Na jelovniku all'italiana bili su hladna salata od crvene riže koji je sljubljen s Rebuli spumante rose, zatim rižoto s bundevom i gorgonzolom uz koji je izvrsno pasao Rebulo Prosecco Superiore DOCG. Nakon toga gosti su uživali u jesenjim okusima - rižotu s gljivama i kestenima uz Bottega Il vino dei poeti (Prosecco DOC). Za kraj večeri ponuđeni su talijanski sirevi koji su se kušali uz izvrstan Chianti Classico DOCG 2013, koji je, unatoč svojoj mlađahnoj godini, oduševio sve goste, tipičnim mirisima i okusom toskanskog najpoznatijeg crvenoga vina.
Recept za prefini rižoto od bundeve i gorgonzole Gianfranca Crepaldija potražite ovdje.
Abeceda finih zalogaja - autorski je projekt Marije Vukelić, profesorice francuskog i talijanskoga po struci, ljubiteljice gastronomije i vina, studentice WSET vinske akademije, članica poznate udruge WOW (Women on Wine), u okviru kojeg nudi sljubljivanje vina s jelima koja pašu po – abecedi li nekom drugom jezičnom ključu. Tako je sljubila svoje dvije ljubavi – riječi, jezike, lingvistiku s - enologijom i gastronomijom. Sljubljivanje jela i vina emocionalan je, kreativan i umjetnički trenutak, nekad nam daje i poetsku inspiraciju, podsjeća na lijepe trenutke, vraća nas u posebno stanje ugode koje želimo vratiti i zadržati. Tako se u Abecedi poetski, jezično i nepčano – igramo s jelima i vinima, ali uvijek uz edukativnu notu i promociju umjerenosti u jelu i vinu, kušamo u gutljajima i zalogajima, zar ne?