Izrezbarena bundeva najpoznatiji je ukras za Noć vještica, međutim, gurmani je prije svega cijene radi njenog kulinarskog potencijala. Tradicionalno, od bundeve se pripremaju guste juhe, razna variva i složenci te neizostavne slane savijače – bučnice, no sve popularnija postaju i slatka jela s bundevom. Svima koji su probali pokoji desert s ovim, kulinarski gledano – povrćem, jasno je zašto ga botaničari više vole svrstati među voće.
Osnovni sastojak – pire od bundeve
Većina slatkih jela s bundevom prvo zahtijeva pripremu pirea, a njega možete pripremiti na nekoliko načina. Polovice bundeve očišćene od sjemenki možete peći u pećnici ili ih oguljene i narezane možete obraditi kuhanjem, odnosno, pripremom na pari. No, vrijedi napomenuti kako će svaki pravi sladokusac ipak dati prednost pečenju u pećnici budući da se na taj način najbolje razvije i očuva okus bundeve. Nakon termičke obrade, bundeva se po potrebi očisti od kore i dobro usitni u blenderu, situ za pasiranje ili štapnim mikserom.
Prilikom odabira bundeve prednost dajte sitnijim, slatkim sortama, poput turkinje ili hokkaido bundeve, iako može poslužiti i butternut tikva. Kod pečenja, očišćene neoguljene polovice položite tako da im je mesnati dio okrenut prema limu, kojeg je najbolje obložiti papirom za pečenje. Bundevu pecite oko 40 minuta na 180 °C.
Klasična pita te cheesecake od bundeve
Kada ste pripremili pire od bundeve, možete se upustiti u pripremu slastica koje će oduševiti svačije okusne pupoljke. Prva koja se nameće je zamamna pita od bundeve, koja je vrlo popularna u SAD-u gdje je se najčešće jede za Dan zahvalnosti i Noć vještica, te koja je doživjela različite „varijacije na temu“:
Sličan okus piti od bundeve nudi i nešto jednostavnija torta od bundeve, a ljubitelji torte od sira oduševit će se nezaboravnim cheesecakeom od bundeve:
Mirisni slatki kruh i muffini
Recepti za većinu slastica s bundevom uključuju zamjetne doze mirisnih, toplih začina poput cimeta, đumbira i klinčića, a kako biste napravili vlastitu mješavinu koja će se savršeno oplemeniti gotovo bilo koji desert s bundevom – pomiješajte 4 žličice cimeta, 2 žličice đumbira u prahu, 1 žličicu mljevenih klinčića i ½ žličice muškatnog oraščića. Ovu mješavinu začina možete odmah iskoristiti u pripremi slatkog kruha s bundevom, koji je posebno ukusan ukoliko se dodatno obogati i sušenim voćem ili tostiranim bućinim sjemenkama, odnosno, orasima. Sušeno voće i tostirani orašasti plodovi izvrstan su dodatak i muffinima od bundeve:
Muffini s bundevom i karamelom
Prhki keksi s bundevom
S bundevom se mogu pripremiti i različiti keksi (Keksi od bundeve i čokolade) među kojima su omiljeni mekani bundevini keksi s komadićima čokolade. Kako biste ih pripremili, pjenasto izmiješajte 125 g maslaca i 160 g smeđeg šećera, pa im umiješajte i 1 cijelo jaje, 250 g pirea od bundeve te malo ekstrakta vanilije. Ovoj smjesi zatim dodajte suhe sastojke koje ste najprije dobro pomiješali u posebnoj posudi – 280 g brašna, 1 žličicu praška za pecivo, 1 žličicu sode bikarbone, 1-2 žličice cimeta (ili mješavine začina koja je bila prije opisana) i prstohvat soli. Dobivenoj smjesi naposljetku umiješajte 100 g usitnjene čokolade pa je, koristeći se velikom žlicom, raspodijelite u „hrpice“ na lim obložen papirom za pečenje. Pecite 12-14 minuta na 180 °C, odnosno dok rubovi keksa malo ne potamne.
Umjesto komadića čokolade, ovim keksima možete dodati grožđice, sušene brusnice, zobene pahuljice i/ili tostirane orahe.
I to nije sve...
Pire od bundeve možete dodati i u razne druge slastice te na taj način oplemeniti brojne klasične recepte, poput fritula, palačinki, mramornog kolača te raznih krema. Da je bundeva vrlo pogodna temeljna namirnica brojnih ukusnih slatkih jela dokazuju i posljednja dva zanimljiva recepta koja izdvajamo za vas: