27. rujna 2016.

Slanina: Dobra duša svakog jela

Slanina
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Slanina je zasigurno namirnica koju vrijedi imati uvijek u hladnjaku. Ovaj suhomesnati proizvod od dimljenog i usoljenog svinjskog mesa dati će "dušu" gotovo svakom jelu.

Dimljena, kuhana, pržena, pečena, servirana za doručak, ručak ili večeru, kao narezak i dodatak jelima, svojom slanoćom i dimljenim okusom uvukla se u gotovo sve kuhinje svijeta.

U našim zagorskim i slavonskim dijelovima slanina se naziva špek, a u Dalmaciji panceta. Dalmatinska panceta je tanja i mesnatija, te se manje ili uopće ne dimi, već se suši na buri. Iako je često uvrštavaju kao sezonsku zimsku namirnicu, slanina je dobra za pripremu u svako doba godine. Nije zaobišla niti židovski i muslimanski svijet, koji slaninu rade od goveđeg, ovčjeg ili nekog drugog mesa.

"Bacon and eggs", prženi prošarani dijelovi mesnog crvenog dijela i masnog bijelog dijela slanine u kombinaciji s pečenim jajima odavno su prihvaćeni kao tradicionalni engleski doručak. Američke "bacon strip", tanke hrskave pržene trakice od slanine, dodatak su svakom hamburgeru, a odlično idu uz doručak ili kao večernji obrok. Pečete li ih na tavi, odaberite onu s debljim dnom i pecite trakice slanine bez masnoće. Pripazite da vam slanina ne zagori, ali mora biti hrskava bez masnoće. Za to vam je dovoljno 10­15 minuta uz neprestano okretanje s obje strane. Ukoliko ih pečete u pećnici, obložite lim aluminijskom folijom, a koristite li mikrovalnu pećnicu, tanke ploške slanine prekrijte papirnatim ubrusom i pecite 3­4 minute.

Šveđani su ponosni na svoj "hasselback", cijele krumpire nasjeckane na ploške kao harmonika, a između proreza obavezno idu ploške slanine.

Slanina će svakom jelu dati slast, pa tako i ribljim jelima, iznutricama i povrću. Ploškama omotajte blanširane glavice luka, pa ih zapecite, ili komadiće slanine posložite na ražnjić štapiće. Redajte ih s komadićima bijele ribe i kruha. Šarana zarežite oštrim nožem s jedne strane na svakih 2 cm. U zareze stavite slaninu narezanu na štapiće, pa ribu stavite u posudu za pečenje. Na ulju popržite kolute luka, rezance paprike i sjeckanu rajčicu. Dodajte nasjeckane orahe, mljevenu papriku i sjeckane suhe šljive, zalijte s vinom i prelijte umak preko šarana. Tako pripremljenog šarana pecite oko sat vremena na umjerenoj vatri.

Slaninom začinite i mesna jela. Posložite ploške preko mesne štruce nadjevene jajima, gljivama ili sirom, pokrijte je aluminijskom folijom, pa je pecite na laganoj temperaturi. Slanina će ispuštati masnoću, pa će štruca biti sočnija. Dan, dva prije pripreme, nožićem napravite dublje rupe na komadu svinjske vratine ili kareu, pa u udubine utisnite komadiće slanine i češnjaka. Nasolite je, zalijte maslinovim uljem, pospite s malo majčine dušice i čuvajte u marinadi. Slanina će pustiti masnoće i prožeti se s mesom, a pečenka će biti posebno ukusna.

Osim što slaninu možete vakuumirati, čuvati je možete i u zamrzivaču. Još bolji način je "pretvoriti" je u namaz. Slovenci namaz od slanine i masti nazivaju zasekom, a ovaj mesni specijalitet u Međimurju je poznat kao zabela. Poslužena na toplome prepečenom kruhu ili u istarskoj maneštri, s palentom ili kao premaz na pečenim policama od krumpira stvorena je za zimske dane.

Uživajte u slanini u ovim receptima:

Punjeni pečeni krumpir

Medaljoni omotani u slaninu

Quiche od slanine, špinata i parmezana

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.