Ručak šampiona jer riječ je o pet najboljih vina ovogodišnjih Vinskih zvijezda, cjelogodišnjeg ocjenjivanja tijekom kojeg se na osam kušanja 27 enologa, sommeliera, vinara, vinskih trgovaca, kritičara i ljubitelja, ali i dobrih poznavatelja vina “pohrvalo” s više od 250 domaćih i uvoznih vina. I uživali, što pokazuju i ocjene.
Prvenstveno Velika zvijezda Bodrenovom vinskom sladoledu. Prvi je put dodijeljeno to najveće priznanje za koje vino treba osvojiti najmanje 99 bodova na listi do 100. Uz takvu ocjenu ne treba čuditi ni kratak, ali jasan opis da je vino moćno, unatoč samo 10,5 posto alkohola, da je i te kako mlado unatoč dobi od osam godina te da pruža vrhunski užitak. Drugo najbolje ocijenjeno vino bio je taj divni šampanjac Dom. Picard.
Sjajno! U svim elementima… Elegantno, bogato, kompleksno, skladno. Odaje ručni rad. Poseban šampanjac za posebne prigode, zapisali su ocjenjivači. Ova dva vina nadmoćno su pobijedila konkurenciju u kategorijama predikatnih/desertnih vina te šampanjaca, a preostala tri šampipna izabrana su u superfinalu. Bilo je to posebno, deveto ocjenjivanje, na kojem su se birali najbolji hrvatski pjenušac, te najbolja mirna bijela i crvena, domaća i uvozna vina.
Iznenađujuće, ali sasvim zasluženo, najboljim našim pjenušcem proglašen je osvježavajući međimurski rosé Plemenita kojeg su i pri najmanjem gutljaju puna usta. Također iznenađujuće, zato što je riječ o vinu posebne tehnologije, koje je fermentiralo zajedno s bobicama šest mjeseci u amfori, pa je godinu i pol njegovano u velikoj drvenoj bačvi i potom se mjesecima smirivalo u bačvi, titulu najboljeg bijelog vina ponio je rizling iz amfore.
Takva su vina, a mi ih imamo izvrsnih, već dobivala vrlo dobre ocjene, no nikad pet zvjezdica jer su posebna i nekim ocjenjivačima jednostavno ne odgovaraju. Qvevri je s lakoćom nadvladao i taj "problem". Među crnjacima iznenađenja nije bilo. Purple Angel, čileanski carménère začinjen s malo petit verdota, u superfinalu je vrlo uvjerljivo potvrdio najbolju ocjenu osvojenu na ocjenjivanju u listopadu.
Biralo se i najbolje vino od hrvatske autohtone sorte. To posebno priznanje, kristalnu zvijezdu, ponio je Crljenak/zinfandel 2011. kaštelanske vinarije Kairos, moćno, iskreno vino lijepog mirisa na šljive, punog okusa i uglađenih tanina.
Ali vratimo se ručku. Svjež, skladan i vrlo ukusan pjenušac Plemenita može biti fini aperitiv i dobra pratnja kamenicama, lososu ili dimljenoj pastrvi pa i laganijim mesnim jelima. Qvevri, kompleksno i slankasto, svježe vino iznimno fine kiselosti i punog tijela dobro će pratiti pečenja od masnijeg mesa poput odojka, a čileanski grimizni anđeo, Purple Angel od sorte carmenere začinjene s malo petit verdota izvrsno će nadopuniti pečenje od tamne peradi, poput domaćih ili, još bolje, divljih pataka i gusaka.
Crljenak, ta naša gotovo izgubljena sorta po kojoj su mnogi u svijetu naučili gdje je Hrvatske jer je ista kao i slavni američki zinfandel, Neodoljivi Bodrenov Cuvée Ledeno vino 2007., mješavina chardonnaya te bijelog i sivog pinota, može biti odličan desert i samo, a zaokružit će deserte od karameliziranog crnog bobićastog voća ili rožatu, odnosno njoj slične kolače crème brûlée ili crème caramel.
Pravi je to ručak za posebne prilike poput predstojećih blagdana i bez najboljeg šampanjca. Jer Cuvée Dom. Picard, bijeli šampanjac od bijelog grožđa, što u Champagni znači od chardonnaya, vino je za meditaciju. Sam je dovoljan kao društvo. Poslužen za više ljudi bit će fina pratnja razgovorima o umjetnosti, a poslužen paru, upotpunit će i vođenje ljubavi.