Kolumne 12. svibnja 2016.

Fantastičan pesto i juha od medvjeđeg luka

pesto 1.jpg
gastro postao gastro.24sata.hr
S prvim zelenilom grana, zeleni se i šumsko tlo te u onim dijelovima u kojima šumu presijeca potok, lagano miriše na češnjak. I to je savršeno jer upravo taj miris nagovještava prvu pojavu medvjeđeg luka, divne ljekovite biljke kojoj ne odoljevaju ljubitelji češnjaka.

Riječ je o samonikloj biljci, latinskog naziva Allium ursinum, koja je još poznata i pod imenima crijemuš, srijemuš, divlji luk i šumski luk. Od davnina je u narodnoj medicini poznato da medvjeđi luk ima ljekovita svojstva. Govori se kako iz organizma čisti otrove, masnoće (kolesterol) u krvi i krvnim žilama. Čisti crijeva, želudac te snizuje krvni tlak. Pomaže kod tegoba s lišajevima, reumom, gihtom. Izvrstan je za proljetno čišćenje organizma. Zvuči dobro, zašto ne probati? Svi dijelovi biljke su jestivi, od listova do cvijeta, no najukusniji su posve mladi izdanci i za konzumaciju u prehrani se preporučuju upravo ti mladi listovi prije samog cvata.

Iako medvjeđi luk ima jak, intenzivan miris po češnjaku, neiskusni berači ga mogu zamijeniti s drugim otrovnim sličnim biljkama poput đurđice (koja nema miris po češnjaku, ali ima slične listove), no ipak važno je za naglasiti da se đurđica u prirodi pojavljuje malo kasnije od prvih izdanaka medvjeđeg luka. Zato je preporuka neiskusnim beračima da budu oprezni kod branja, da beru s nekim iskusnim ili da medvjeđi luk kupe na tržnicama. I kad ga kupujete na tržnici, protrljajte listove i kupite ga tek ako osjetite poznatu aromu češnjaka.

S proljećem moj tata odlazi u šumu i bere medvjeđi luk koji koristimo na razne načine, od salate do tinkture. Ja pak medvjeđi luk najviše volim u juhama i pestu ili namazu. Najdraža juha mi je ona u kojoj medvjeđi luk susreće mladu koprivu (lat. urtica dioica) pa se uz dodatak krumpira i malo maslinova ulja sve to pretvara u jedan predivan zeleni tanjur zdravlja. Radi se o juhi bogate kremaste strukture koja se sprema u trenu.

Juha od medvjeđeg luka:
3 manja krumpira
3 velike šake mlade koprive (za vas koji ne volite koprivu ili ne možete do nje, zamijenite je istom količinom mladog špinata)
4 velike šake medvjeđeg luka (rezanog na trakice)
2-3 velike žlice maslinova ulja
Po ukusu sol i papar
Kiselo vrhnje (za posluživanje) ili sir ribanac za posipavanje

Priprema:
1. Ogulite krumpir, operite ga, narežite na manje kockice i staviti kuhati u vodu. Kad zavrije, dodajte mu soli po ukusu. Pustite da kuha jedno 20 minuta.
2. Dok krumpir lagano kuha pripremite koprivu (natrgajte na sitnije) i medvjeđi luk te dodajte u posudu u kojoj kuhate krumpir kako slijedi: 3 velike šake mlade koprive i 3 velike šake na trakice rezanog medvjeđeg luka (režite keramičkim nožem ili jednostavno natrgajte na sitnije listove). Kuhajte na laganoj vatri sve dok se krumpir ne skuha i ne počne se lagano raspadati. Otprilike vam treba jedno 30 minuta za cjelokupno kuhanje (20 minuta krumpir + 10 minuta ostatak kopriva i medvjeđi luk).
3. Nakon toga skinite s vatre i sve sastojke dobro usitnite štapnim mikserom. Vratite na vatru, dodajte malo vruće vode ako vam je juha pregusta i ostavite da baci još jedan-dva ključa. Dodajte još malo soli i papra po ukusu.
4. Kad je juha kuhana, skinite ju s vatre i prije posluživanja u nju dodajte još jednu šaku svježeg medvjeđeg luka i dvije-tri žlice maslinovog ulja. Još jednom sve dobro izradite štapnim mikserom.
5. Služite u dubokim tanjurima ili zdjelicama u koje ste dodali po jednu žlicu kiselog vrhnja. Po želji možete dodati i svježe ribanog sira parmezana ili sira grana padano.

Pesto od medvjeđeg luka i oraha:

Ako ste pak ljubitelj namaza ili pesta, onda će vam za izradu trebati sljedeći sastojci:

50-60 g svježeg medvjeđeg luka (natrganog na sitnije)
70 g tostiranih sitno mljevenih oraha (ili badema)
70 g sitno ribanog sira parmezana ili grana padana (ja sam zadnji put stavila sir cheddar)
100 ml maslinova ulja
Soli po ukusu

Priprema:
1. Medvjeđi luk operite pa dobro posušite. Natrgajte ga na sitnije listiće i stavite u užu, ali višu posudu u kojoj ćete štapnim mikserom izraditi pesto.
2. Dodajte mu ulje te malo ribanog sira i sitno mljevenih tostiranih oraha. Lagano usitnite štapnim mikserom, dodavajući u još dva navrata ostatak sira i oraha dok ne dobijete finu kompaktnu smjesu, odnosno, namaz.
3. Kad je pesto gotov, spremite ga u staklenku, zalijte po vrhu s malo maslinova ulja, zatvorite poklopcem i čuvajte u hladnjaku od 7 – 10 dana.
4. Pesto koristite kao namaz na tostiranom kruhu (pripazite, okus je jak, mažite u tankom sloju ili ga pomiješajte sa sirnim namazom), možete ga dodavati u variva ili u nadjev od sira kojim ćete puniti cannellone ili pak pitu zeljanicu.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.