Špajza 04. prosinca 2015.

Veliki vodič po vinotekama: Što kupiti u Vrutku?

Vrutak
foto: Davor Višnjić/PIXSELL
gastro postao gastro.24sata.hr
Ma smiješno je reći, ali najteže je odabrati butelju za dar ljubitelju vina. Svatko ima svoje ljubavi, one putene, kao i one i vinske, a u sve čime se upravlja srcem ne valja upetljati razum. No, tko ipak traži butelju za dar nekome koga posebno voli i poštuje, najlakše će je pronaći u Vrutku

Središnja prodavaonica kućanskih potrepština u zagrebačkoj Vodovodnoj ulici na 4700 četvornih metara prodaje više od 16.000 artikala, a u vinoteci u podrumu više od 2100 etiketa mirnih i pjenušavih vina. Najveća su vinoteka u Hrvatskoj, a tijekom 25 godina postojanja stvorili su i imidž prodavaonice s najpovoljnijim cijenama vina. I to dobrih vina.

Na ovogodišnjem ocjenjivanju Vinskih zvijezda jedno od najugodnijih iznenađenja bilo je bijelo vino Candidato Viura 2013. španjolske vinarije Cosecheros y Criadores. Svježe vino diskretnih mirisa začinskog bilja, lagano je, 11,5 posto alkohola, pa se lako pije i na dulje staze, a butelja je 21,60 kuna. Osvojilo je tri zvjezdice i Smješka, posebno priznanje za odličan odnos kvalitete i cijene.

Toliko košta i ugodno crno vino iste vinarije od sorte tempranillo. I među dobitnicima četiri zvjezdice, što znači 90 ili više bodova na listi do 100 Vrutak ima favorita. Ponovno je to bijelo vino, od sorte inzolia sa sicilijanskog posjeda Feudo Arancio velike talijanske vinarije Mezzacorona. Berba 2013. skladnog i punog vina moćnog mirisa te dugotrajnog okusa, ove je godine na vrhuncu koji može potrajati neko vrijeme, a butelja je 34,60 kuna.

Vlasnik Vrutka | Author: Davor Višnjić/PIXSELL foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Nisu u Vrutku povoljna samo uvozna vina. Vrlo dobra Graševina 2013. obiteljske vinarije Buhač iz Iloka stoji 24,70 kuna, vrhunski Chardonnay 2014. Kutjevčanina Ivice Peraka je 33 kune, a naprosto senzacionalan Rajnski rizling kasne berbe 2007. još jednog Kutjevčanina Ivana Enjngija, vino s pet zvjezdica i najbolje bijelo Vinskih zvijezda u 2014., košta 56,40 kuna. To možda i nije jako jeftino, ali teško je povjerovati da igdje postoji vino takve zrelosti i kvalitete koje nije barem tri puta skuplje.

Ne treba misliti kako prodaju samo jeftino. Podulja je lista finih vina čija je cijena od 150 do 250 kuna, a ima i nekoliko puta skupljih. Tako ledeni Traminac 2009. Đakovačke nadbiskupije stoji 700 kuna, a Traminac ledeno vino Kutjeva iz 2003. 999 kuna. Cijene oba slatka vina vrijede za polubuteljke od 0,375 litara. S druge strane, u Vrutku će se naći i nekoliko vina od naših sorata čija će imena mnogi pomiješati s pasminama ovaca ili nazivima potoka i planinskih vrhova te stranih koja podsjećaju na likove iz telenovela.

Cetinka je tako stara korčulanska sorta od koje se u Blatu radi vino Korčulanka, darnekuša nema veze s bosanskim dernecima, iako se i nakon nje može dobro zaružiti, ali Laganini. Tako se zove vino od darnekuše Hvaranina Ive Dubokovića. I Babice tu ima, vina od dalmatinske sorte kojoj je jedan od roditelja plavac mali, a daje svježija i lakša vina nego "tata" (ili mama, jer drugi se roditelj ne zna, a i kad bi se znao, pitanje je tko je tu muško, a tko žensko). Kao sortno vino puni je kaštelanska vinarija Štafileo, a butelja berbe 2011. je u Vrutku 50 kuna. Među uvoznim vinima lijepa bi se sapunica dala napisati kad bi glavni ženski likovi bili Garnacha i Carménère, a za njihovu se ljubav borili Verdejo i Torrontes. Pitanje je samo tko je tu kome ujak, a istovremeno i baka.

Katalog vina objavljen je i na www.vrutak.hr. Imaju i webshop, a dostava je u roku 48 sati.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.