02. srpnja 2014.

Čuvar istarske tradicije - konoba Kantinon

Kantinon naslovna.jpg
gastro postao gastro.24sata.hr
U samom srcu Rovinja s predivnim pogledom na more i brodice usidrene na rivi nalazi se Maistrina konoba Kantinon, omiljeno mjesto okupljanja mještana ali i turista, mjesto gdje se može odigrati partija karata ili pak uživati u čaši dobroga vina. Uz pršut, svježu skutu i ostale tradicionalne proizvode, ova konoba zrači autentičnošću i tradicijom. Kantinon odiše ribarskim i vinskim ambijentom, dok se u kuhinji zgrade stare dvjestotinjak godina spremaju stare i već pomalo zaboravljene recepture.

"Šef" Kantinona je Emil Perdec koji je istaknuo da se u konobi uživa u jelima naših baka, kao što su maneštre, ječam, ali i heljda u raznim kombinacijama. "Nudimo jednostavna i tipična rovinjska jela i to prepoznaju domaći ljudi i stranci koji se iznova vraćaju. Konoba je zadržala stari izgled s tek ponekom "šminkom", a bogata vinska karta nudi samo hrvatska vina. Kuhar Danijel Milanović obožava spojiti tradiciju s vlastitim idejama i to prolazi, a pri tom pazimo na pristupačne cijene" - priča Perdec.

Zidove konobe krase fotografije koje prikazuju ovaj turistički grad od prije stotinjak godina, a velika bačva koja ponosno stoji na sredini konobe ostatak je onoga što je Kantinon bio prije 40-50 godina, kušaona i prodavaonica vina. Čak je i jelovnik konobe neobičan, a vrlo prepoznatljiv, napravljen kao stare novine.

"Nastojimo goste zadržati dobrom, zdravom i pomalo zaboravljenom hranom koje mirišu na djetinjstvo i koja se ne može naći u svim restoranima. Primjerice istarske pljukance radimo po tradicionalnoj recepturi. Za to je potrebno pola kg glatkog brašna, jaje, žlica ulja, malo soli i 1-2 dcl mlake vode. Zamijesite smjesu i ostavite da odstoji, a potom trgate malene grudice tijesta i među dlanovima trljate kako bi dobili pljukance. Moja nona ponosila se manjim pljukancima, savršeno jednakim po veličini. Pljukanci se kuhaju 15-ak minuta, a svježe napravljeni mogu se i smrznuti. Njih je prije potrebno pojedinačno odvojiti na dasci i potom spakirati u vrećice" - preporučio je glavni kuhar Danijel Milanović.

U Kantinonu uvijek ima svježe ribe, a mnogi svraćaju upravo na srdele koje su, priznaju kuhari, najbolje odmah svježe bačene na gradele. "Bez čišćenja, bez skidanja ljuskica, najbolje ih je peći 4 minute sa svake strane, posoliti grubom soli, dodati na njih maslinovo ulje i to je fešta za užinu. Mogu se pržiti i u dubokom ulju, ali preporuka je da se u tom slučaju očisti utroba, dok za gradele to nije potrebno. Kod prženja treba očistiti ljuskice ribe, odstraniti glavu i potom ih uvaljati u oštro brašno ili pak u kukuruznu krupicu. Za prste polizati! Srdela je vrlo zahvalna pa se može pripremiti i na brodet s pomidorom. Potrebno ih je u tom slučaju kratko staviti da par minuta prokuhaju, ali paziti da se riba ne raspadne" - odao je kuhar.

Ono što čini ponudu još zanimljivijom su žitarice ječam, leća i slanutak, pogotovo jer se radi o namirnicama koje treba otrgnuti od zaborava. U Kantinonu rižu ne pripremaju, a evo i zašto: "To nije naša žitarica i odlučili smo da ju nećemo uvrstiti u ponudu. Imamo divne žitarice poput ječma i leće i ostalih kojima se možemo ponositi. Ječam,kao i leća se može spremiti na bezbroj načina; sa sipom i crnilom od sipe, sa šparugama i kozicama, s gljivama je savršen, odličan i u maneštrama, juhama..." - nabrojao je Danijel Milanović recepte koji su samo mali dio koji čini ukupnu sliku Kantinona kao čuvara istarske tradicije i kulture.
 

Isprobajte tradicionalne recepte konobe Kantinon:

Srdele na savor
Pljukanci Kantinon
Sipa s graškom
Salata s feta sirom i mahunama

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.