Imate višak jagoda? Osušite ih!

Thinkstock
Sezona jagoda je u punom jeku. Ako želite uživati u njima cijele godine već sada bi trebali počet razmišljati kako ih konzervirati.
Vidi originalni članak

Sušenje namirnica metoda je konzerviranja koju ljudi prakticiraju gotovo od početka civilizacije. U nutritivnom smislu je ova metoda vrlo prihvatljiva jer ne narušava prirodne karakteristike namirnicei njie komplicirana za napraviti.

Jagode sušene u pećnici ili dehidratoru daju fantastičnu mirisnu aromu domaćim energetskim pločicama, kolačima i keksima, a sada im je sezona i ima ih najviše.

 

Sezonska slastica Jednostavna torta sa svježim sirom i pekmezom od jagoda

 

Kako osušiti jagode?

Oprane jagode narežemo na listiće i stavimo sušiti ili u pećnicu na najnižu temperaturu oko 3 sata ili u dehidrator na 50 stupnjeva oko 10 sati. Osušene jagode zatvorimo u staklenku i ako su dobro osušene mogu trajati otprilike mjesec dana.

 

Senzacija Šarlota - savršen spoj jagoda i jogurta

 

Kako napraviti voće kore?

Voćne kore ili kako ih neki nazivaju kože dehidrirani je voćni pire. Narezan na trakice ukusan je prirodan slatkiš. Izmiksane jagode pomiješamo sa šećerom u količini po želji i sa začinima po želji. Zatim ga izlijemo na papir za pečenje u vrlo tankom sloju (svega par milimetara) i sušimo kao i jagode narezane na listiće.

Kore su gotove kada su potpuno suhe odnosno ne lijepe se na dodir. Pohranjuju se zarolane zajedno s papirom u staklenku ili u hladnjak gdje mogu stajati i po nekoliko mjeseci.

Posjeti Gastro.hr