Kelj su jeli stari Grci i Rimljani, a razlikovali su tri vrste; divlji, kovrčasti i glatki kelj. Kelj kakav danas jedemo navodno su stvorili belgijski povrtlari u 18. st. odakle se proširio u Francusku, Nizozemsku i Njemačku te ubrzo osvojio cijelu Europu. Pored običnog glavatog kelja, tu su i bezglavi lisni kelj te kelj pupčar ili prokulica. Iako se najčešće priprema kao varivo, možete ga kuhati u vodi ili na pari, pirjati, puniti nadjevom ili pržiti te poslužiti kao predjelo, juhu, prilog ili glavno jelo.
Namočene u pivsko tijesto, listove možete pržiti, za što je dovoljno pet minuta. Ako ga blanširate ili kuhate na pari dovoljno je deset minuta, a za pirjanje najviše pola sata. Listove kelja Francuzi će nadjenuti mljevenim mesom, rižom i gljivama, učvrstiti glavicu kuhinjskom špagom i pirjati na laganoj vatri ili u pećnici. U portugalsku juhu od kelja dodajte kobasicu, krumpir i rajčicu, a kod pripreme variva i složenaca, kelj možete kombinirati s ostalim povrćem i mahunarkama - lećom i grahom.
Osim uobičajenih sarmi od kiselog kupusa, pripremite sarme od listova kelja. Prije nego što ih nadjenete mljevenim mesom, kratko ih uronite u vrelu vodu kako bi se lakše oblikovali. Listove kelja pospite parmezanom i začinima te ispecite u pećnici i poslužite kao zdrave grickalice. Kelj je zdrav i sirov, a gorčinu ćete ukloniti tako da listove narezane na trake kratko vrijeme gnječite rukama ili u mužaru. Usitnjene i pomiješane s pinjolima, bademima, maslinovim uljem, limunovim sokom i parmezanom poslužite kao pesto na tostiranom kruhu.
Njime nadjenite palačinke pa ih zapecite, posložite ga na stisnute ploške kuhane palente, zalijte bešamelom, zapecite i poslužite kao slanu tortu. Pripremite hrskave popečke, okruglice od starog peciva, i obložite njime mesnu roladu.
Četiri genijalna recepta: