Svatko tko je probao bruschette vjerojatno ih pamti po neodoljivo hrskavom prepečenom kruhu te bogatom i sočnom nadjevu koji ga savršeno upotpunjuje. Rajčica, bosiljak i češnjak, upotpunjeni maslinovim uljem, provjereni su spoj koji na neki način i simbolizira domovinu bruschetta – Italiju. Pa iako ova klasična kombinacija svaki put iznova uspije oduševiti nepca kušača, htjeli bismo vam predložiti i neke druge, jednako ukusne nadjeve, u nadi da ćemo vas možda inspirirati i da se sami poigrate sa sastojcima.
Priprema kruha
Nezaobilazni korak u pripremi svih bruschetta je tostiranje kruha. Možete odabrati bilo koju vrstu i oblik kruha, a na raspolaganju vam stoji i nekoliko načina termičke obrade – možete ga zapeći na grill tavi, običnoj tavi, u pećnici ili tosteru. Izbor je na vama, kao i odluka hoćete li ga prije pečenja lagano namazati maslinovim uljem te poslije pečenja natrljati češnjem češnjaka. Ukoliko odaberete francuski kruh, samo je bitno napomenuti da ga je najbolje narezati dijagonalno, kako bi dobivene kriške bile što veće površine.
Klasične bruschette s rajčicom
Klasičnu i svevremensku kombinaciju sastojka za nadjev za bruschette pripremit ćete od svježih rajčica, bosiljka, češnjaka i maslinovog ulja. Rajčice narežite na manje kockice, dodajte im malo usitnjenog češnjaka kako biste „pojačali“ okus, te bogato začinite grubo sjeckanim listićima svježeg bosiljka. Sve oplemenite maslinovim uljem, soli i paprom, dobro promiješajte te rasporedite po još toplim tostiranim kriškama kruha. Ovu kombinaciju možete obogatiti i origanom, maslinama ili komadićima mozzarelle, a kao podloga, odgovarat će i bijeli i crni te raženi kruh.
Ukusne šumske bruschette
Sljedeće po popularnosti su vrlo vjerojatno ukusne bruschette s gljivama koje možete pripremiti s bijelim ili smeđim šampinjonima, bukovačama, shiitake gljivama ili, možda najukusnije – s mješavinom različitih gljiva. Ovaj glavni, „šumski“ sastojak prvo pirjajte na malo ulja dok ne poprimi zlatno smeđu boju, a zatim dodajte malo sjeckanog češnjaka. Nakon otprilike jedne minute, gljive i češnjak polijte s malo bijelog vina te začinite s timijanom, peršinom, soli i paprom. Dodajte i malo maslaca te nastavite pirjati dok iz dodanog vina ne ispari alkohol. Ovaj nadjev izvrsno se slaže s tamnijim kruhovima, poput crnog, integralnog i raženog, a na ovako pripremljene bruschette možete dodati i malo rikule i ribanog tvrdog sira.
Bruschette s pršutom, smokvama i ricottom
Iako na prvu često zvuči neobično, kombinacija pršuta i voća već je odavno prihvaćeni gastronomski par. Za ove slatko slane bruschette, na tostirani kruh prvo stavite malo skute ili talijanske ricotte, a zatim pršut i komadiće svježih smokava. Kako biste malo poboljšali dojam ovog jela, dodajte i svježe metvice ili rikule, malo papra, te sve začinite s malo maslinovog ulja i balzamičnog octa. Ove bruschette su najukusnije kada se pripreme s neutralnim i nenametljivim bijelim kruhom.
Još kombinacija s voćem
Ukoliko vam odgovara osvježavajuća, slatkasta nota voća u slanim jelima, mogle bi vam se svidjeti i bruschette s lubenicom i feta sirom ili one s gorgonzolom i kruškama. Za neočekivano ukusnu kombinaciju s lubenicom, nadjev pripremite od kockica ovog sočnog voća, narezanog feta sira, sjeckanih listića metvice, vlasca, maslinovog ulja i balzamičnog octa, a poslužite je na prepečenom bijelom kruhu. Kombinacija s kruškom odgovara uz bilo koju vrstu kruha, no možda je najukusnija na raženom i kukuruznom kruhu. Na tostirani kruh prvo razmažite malo gorgonzole, a zatim položite tanke kriške grillanih krušaka. Kao dodatak neka vam posluže tostirani grubo sjeckani orasi, rikula i med, a po želji dodajte i malo soli.
Hranjive bruschette s jajima ili svježim sirom
Bruschette možete pripremiti i s jajima – prženim, poširanim ili kuhanim u ljusci. Prije stavljanja jaja pripravljenih na omiljeni način, na kruh po izboru prvo dodajte blanširane šparoge ili špinat, pirjani grašak ili narezani svježi avokado, te sve dobro začinite začinima poput, papra, mljevene slatke ili ljute paprike, češnjaka, peršina i soli. Bruschette sa svježim kozjim ili kravljim sirom obogatite svježim povrćem poput paprika, rajčica, krastavaca ili pak tikvica, a u obzir dolaze i kuhana cikla te pečeni patlidžani ili mrkva. Odabrano povrće narežite na kockice ili – u slučaju svježih tikvica, tanke listiće, te začinite maslinovim uljem, sitno sjeckanim lukom, soli, paprom, octom ili limunovim sokom te začinskim biljem, poput peršina, celera, bosiljka, kopra ili vlasca. Na zapečeni kruh prvo stavite svježi sir, a zatim začinjeno povrće.
Podatna kombinacija s grahom ili gamberima
Ukusan i kremasti nadjev od graha pripremite od već kuhanih ili konzerviranih zrna. Na ulju prvo kratko popecite sjeckani češnjak, a zatim i tucanu sušenu ljutu ili slatku papriku te sjeckane listiće bosiljka. Vrlo brzo, čim začini zamirišu, dodajte procijeđeni grah i nekoliko žlica tekućine u kojoj je bio kuhan, odnosno, konzerviran. Začinite soli i paprom te neko vrijeme pirjajte, lagano pritišćući zrna graha kako bi mješavina postala kremasta. Na kraju, dodajte narezane sušene rajčice te začinite peršinovim listićima i limunovim sokom. Na isti način pripremite i ukusan nadjev s kozicama – samo umjesto graha dodajte gambere te ih pirjajte oko desetak minuta.