Sedam stotina godina staru Poljičku Republiku uspjeo je slomiti tek francuski vojni maršal Marmont početkom 19. stoljeća. Prije sloma, Poljičani ponosno ističu da su jedini ostali lišeni turskih navala, što mogu zahvaliti i legendarnoj Mili Gojsalić, junakinji o kojoj je pisao Šenoa, a isklesao je Ivan Meštrović. Poljica se vole dičiti i dugogodišnjom tradicijom biranja kneževa čime se ne mogu pohvaliti ostala sela u Dalmatinskoj zagori. Ipak, najglasniji su kada je riječ o čuvenom poljičkom soparniku.
Nekada siromaško i pučko jelo datira još iz vremena Turaka, a priprema se od svega nekoliko sastojaka. Ako pogledate recepte po raznim kulinarskim stranicama, pomislit ćete kako ga vrlo lako kod kuće možete spremiti, no, s time se Poljičani nikako ne bi složili. Drevno dalmatinsko jelo nedavno je dobilo certifikat o zaštićenom zemljopisnom podrijetlu čime je poljički soparnik i službeno zaštićen.
Anita Tomić iz Trnbusa koja je nekoliko puta osvojila nagradu na dugoračkom festivalu soparnika za najbolji soparnik, pojasnila nam je kako je ovo jelo postalo neizostavan dio slavljeničkih trpeza diljem Dalmacije. Naručeni kolut košta oko 200 kuna, a o uspješnosti prodaje najbolje govori činjenica da natjecatelji i prodavači imaju spremne vizitke s registriranim obrtima.
Ivka i Tonko Beović, legendarni su meštri od soparnika koji su nam otkrili, "Soparnik se mora sjajiti i ne smije imati crne mrlje od prejake vatre" . Ivka ima 50 godina soparničkog staža, a Beovići su u tim krajevima nadaleko poznati kao pravi majstori. Za one koji ne znaju, za pripremu ovog autohtonog jela potrebno je brašno, malo soli, maslinovo ulje, voda, blitva, luk i češnjak. Originalno se pravi na kominu i prekriva žeravicom.
Premda zvuči jednostavno, sekunde su dovoljne da sve pođe po zlu i soparnik ne ispadne kako biste htjeli. Poljičani na pitanje o tajni pripreme kažu da su bitna drva, vatra, ruka i dobra procjena vremena. Tijesto se razvalja u dva jednaka dijela, prekrije blitvom i lukom te poklopi. Na kominu se naloži vatra od grabovine ili drvca vinove loze nakon čega se soparnik stavi na komin i prekrije žeravicom. Potom ga metlicom očistite od žeravice, okrenete, sjajniju površinu namažete maslinovim uljem, pospete češnjakom i spreman je za uživanje.
Kako pripremiti originalni soparnik otkrijte ovdje.