Zanimljivo je da su već plemena Inke pečeni kikiriki drobili u pastu nalik današnjem kikiriki maslacu. Ipak, poznati nam oblik kikiriki maslac poprimio je krajem 19. i početkom 20. stoljeća kada je kreiran i dorađen stroj za „pretvorbu“ kikirikija u glatki maslac. Sve se to odvijalo na tlu SAD pa i ne čudi da kikiriki maslac u toj zemlji ima i svoj dan. Najpoznatija upotreba kikiriki maslaca zasigurno je kao namaz u sendvičima ili pak u kombinaciji s pekmezom. No, ova namirnica zaslužuje i značajnije mjesto u kuhinji pa je vrijeme da se pozabavimo barem nekima od mogućnosti primjene.
Kikiriki maslac kao dodatak jelima
Budući da je riječ o namazu, kikiriki maslac može se koristiti kao dodatak brojnim jelima. Tako možete palačinke, umjesto standardnim namazom, doraditi kikiriki maslacem. I muffini, kao i zobena kaša će uz dodatak kikiriki maslaca poprimiti novu dimenziju. Kikiriki maslac će pristajati i u wrapove, osobito ako se prethodno zagrije. Pripremate li energizirajući ili proteinski shake jednostavno u blender dodajte i žlicu kikiriki maslaca. Kikiriki maslac, naime, obiluje proteinima pa može nadopuniti njihov unos. Ipak, oprezno s količinama jer veći dio energije potječe iz masnoća. Kikiriki maslac pristaje uz voće i povrće pa ga servirajte uz voćnu salatu od banana, jabuka i kruški ili pak poslužite kao dip uz štapiće mrkve i celera.
Kikiriki maslac u juhi
Želite li omiljenoj pilećoj ili povrtnoj juhi dati novi štih možete joj dodati kikiriki maslac. Jednostavno juhu pripremite kao i obično, a pred sam kraj kada dodajete začine poput lista peršina dodate i kikiriki maslac (otprilike 50 g na 1L juhe) i dobro promiješajte dok se kikiriki maslac ne otopi. Nakon toga ostavite juhu da se krčka još tri minute da se okusi prožmu i neobična juha spremna je za serviranje. Kremasta juha od kikiriki maslaca ne može biti jednostavnija za pripremu. Za početak u posudi pomiješajte 2 šalice mlijeka i 6 čajnih žličica kikiriki maslaca. Smjesu je dovoljna za dvije porcije,a potrebno ju je miješati sve dok se kikiriki maslac ne otopi. Začinite je s ½ čajne žličice cimeta i s malo soli. Juhu kuhajte na laganoj vatri sve dok ne počne krčkati. Juha je sada spremna za serviranje primjerice uz slane krekere ili tostirani kruh.
Kokice s okusom kikiriki maslaca
Ljubitelji kokica mogli bi u uživati u slatkim okusima ove poslastice. Jednostavno ispecite kokice na što manje ulja. Zatim u posudi na umjerenoj vatri uz konstantno miješanje rastopite ½ šalice meda i ½ šalice šećera . Smjesi dodajte ½ šalice kikiriki maslaca i ¾ čajne žličice soli te miješajte do glatke konzistencije. Slatki „umak“ dovoljan je za otprilike 8 čaša ispečenih kokica. Na papir za pečenje rasporedite prvo kokice, a zatim ravnomjerno smjesu meda, šećera i kikiriki maslaca. Ostavite kokice da se posve ohlade, rukama ih istrgajte u manje komade i uživajte.
Uz meso poslužite umak od kikirikija
Umak od kikirikija koristi se u tajlandskom, indonezijskom, kineskom i vijetnamskom kulinarstvu. Servira se uz razna orijentalna mesna jela, jednostavna jela od riže, te kao umak uz svježe povrće. Uz meso piletine ili puretine izvrsno pristaje upravo umak od kikirikija.
No, ako u smočnici imate kikiriki maslac odlučite se za ovu jednostavnu verziju. Na tavici zagrijte ulje i dodajte protisnuti češanj češnjaka i 1 žličicu svježe ribanog đumbira. Pirjajte par minuta, a zatim dodajte ½ čaše vode, 2 žlice maslaca od kikirikija, 1 žličicu šećera, malo soli i 2 žlice limunovog soka. Dobro promiješajte pazeći da umak ne zagori. Pred kraj u umak dodajte 2 žlice krupno narezanog kikirikija. Servirajte uz meso peradi pripremljeno na grill tavi.