Odmah na početku moram priznati da, kao žgoljava i zaigrana djevojčica, koja je svoja ljeta i zime provodila kod bake na selu, nisam nikako voljela jela od ječma. A ona su u skromnom seoskom kućanstvu moje bake, bila česta. I sva su nosila zajednički nazivnik kaša ili jačmen. Pa se tako često na stolu našla kaša i grah, kaša i krumpir, kaša sa suhim mesom, kaša s kašom (činilo mi se). Ali kako je to često bivalo u ta divna, davna vremena, moralo se pojesti ono što se našlo u tanjuru bez obzira sviđalo se to ili ne malim dječjim glavama. I jelo se dok se nije pojelo, ponekad satima. Nije baka nikad pitala što bih ja jela za ručak, već bi iznijela lonac iz kojeg se pušilo friško kuhano jelo, netom prije skinuto s peći na drva, svojim bi grubim, radom istrošenim rukama narezala domaći kruh i pozvala nas k velikom drvenom stolu okruženom štoklnima ili štokrlima (drvenim stolicama bez naslona). Deda bi uz jelo tražio ili luka i češnjaka, ili nešto ljuto od zimnice, najčešće fafaronke, kako ih je on zvao, a baka bi sebi kapnula i malo kiseline iz te teglice. I svi smo bez pogovora jeli kašu. Do zadnjeg zrnca.
Danas takvu sličnu kašu kuha mama. Kažem sličnu jer niti jedna se ne može mjeriti s onom bakinom. Bit će valjda zbog masti na kojoj se kuhala. I volim je pojesti uz malo kiseline iz staklenke s nečim ljutim, baš onako kako je nekad radila baka. Jedem je bez kruha jer je puna okusa. Samo na kraju koricom pomažem tanjur. I to mi bude desert. A ja kuham kašu na malo drugačije načine. U mojoj kuhinji ona je zaprimila trendovski naziv orzoto (tal. orzo – ječam) ili je skuham u slanoj vodi pa s njom radim milijun salata. Nisam nikada kuhala kašu onako kako je to radila baka. Valjda da si ne poremetim uspomene. Orzoto je, kao što mu i samo ime govori, ječam kuhan ugusto, kremaste i bogate teksture, nešto kao rižoto, samo s grubljim zrnima ječma.
Sastojci:
600 g hokaido bundeve (očišćene i narezane na četvrtine)
250 g ječma (orzo)
500 ml temeljca (mesnog il povrtnog, ako nemate temeljac pri ruci poslužit će vam i jedna kocka prokuhana u pola litre vode)
2 ljutike ili jedna mala glavica luka
4 režnja češnjaka
Sol, papar
Maslinovo ulje
Majčina dušica
Ribani sir (parmezan, grana padano, pecorino ili bilo koji tvrđi ribanac)
Priprema:
1. Dobro oprati hokkaido bundevu, prerezati je na četvrtine, očistiti od koštica te staviti na pleh za pečenje (prethodno prekriven papirom za pečenje). Na svaku od četvrtina bundeve baciti pola prstohvata krupne morske soli, malo majčine dušice (može svježa, a može i suha), na deblje listiće rezanog češnjaka i sve pokapati maslinovim uljem. Staviti da se peče u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C (ja koristim ventilaciju) jedno 50-60 minuta.
2. Dok se bundeva peče, u posebnoj posudi skuhati ječam. Na količinu ječma dodajte najmanje dvostruku količinu vode. Posolite ga i pustite da se kuha oko pola sata ili dok ne bude kuhan (ovisno o ječmu koji imate). Nemojte ga prekuhati, mora ostati malo tvrđi, onako fino zrnast.
3. Kad je bundeva pečena, izvadite je izpećnice, pustite da se malo ohladi pa je dobro izdrepajte vilicom zajedno s korom. Naime, kora hokaido bundeve je jako tanka i hokkaido bundevu nije potrebno guliti, posebno ako imate domaće bundeve. Ove malo zagorenije dijelove ostavite sa strane (pa s guštom pojedite) ili i njih možete izmiješati u pire.
4. Na maslinovom ulju pirjajte na sitno sjeckanu ljutiku ili luk, dodajte po pola prerezana dva režnja češnjaka i na sve to stavite pire od bundeve. Zalijte s polovicom temeljca i pustite da se krčka jedno 10 minuta.
NAPOMENA: ako nemate temeljac pri ruci, poslužit će vam i brzinski pripremljena vruća voda u koju ste ubacili jednu kocku.
5. Prije no što ćete u pire od bundeve dodati kuhani ječam, u pire stavite ostatak temeljca pa dodajte ječam i pustite da se kuha na laganoj vatri dok se ne reducira tekućina (još jedno 10 minuta). Popaprite i dosolite ako je potrebno.
6. Poslužite posipano svježe ribanim sirom grana padano, parmezan ili bilo koji drugi ribanac. Ili napravite crisps od sira (kao što sam ja napravila).
Sandru možete pratiti i na njenom blogu O slanom & slatkom: o svemu.