Tjestenina prije svega omiljena u SAD-u i Kanadi gdje je uspon popularnosti ovog jela započeo je krajem 1930-ih. Naime, tada su se počele prodavati pakirane mješavine za tjesteninu sa sirom, koje su u to doba, dok su se još uvijek osjećale posljedice tzv. Velike depresije, predstavljale jednostavnu, brzu i vrlo pristupačnu opciju za ručak ili večeru. Međutim, povijest mac&cheesea započela je još s Thomasom Jeffersonom, jednim od osnivača SAD-a.
Kako su makaroni sa sirom došli u Ameriku?
Prema predaji, Jefferson je na jednom svojih putovanja u Europi bio toliko opčinjen makaronima da ih je odlučio uvoziti u SAD za osobnu uporabu, a nakon što ih je na jednoj državnoj večeri dao poslužiti u obliku složenca sa sirom, postao je „ocem“ ovog jela.
Međutim, vjerojatnija je verzija priče prema kojoj je recept za ovo jelo zapravo preuzeo tijekom svog boravka u Italiji, u kojoj složenci od tjestenine i sira datiraju još od srednjeg vijeka. Svejedno, Jefferson je zasigurno bio bitna karika u popularizaciji mac & cheesea u Americi, a dokaz i današnje opčinjenosti ovim jelom je Dan makarona sa sirom, koji se u SAD-u obilježava svakog 14. srpnja.
Pripremite predsjedničko jelo
Thomas Jefferson nije bio jedini američki predsjednik koji je obožavao makarone sa sirom – navodno ih je jako volio i Ronald Reagan, a ukoliko se želite pridružiti predsjedničkom društvu, pripremite i vi ovo brzo i jednostavno jelo.
Za osnovnu verziju zapečene tjestenine sa sirom za 4 osobe bit će vam potrebno:
500 g tjestenine
50 g maslaca
50 g (oko 3 žlice) oštrog brašna
500 mL toplog mlijeka
150-200 g ribanog sira
4-5 žlica krušnih mrvica
1 žlica maslinovog ulja
soli i papra prema ukusu
Prvi korak kod pripreme je kuhanje tjestenine, a osim makarona možete se odlučiti i za druge oblike, primjerice fusille ili penne rigate. Tjesteninu obavezno skuhajte poprilično „al dente“ budući da će se još peći u pećnici, a tijekom njenog kuhanja izradite bešamel umak. Pripremu bešamela započnite kratkim prženjem brašna na vrućem maslacu, kojima zatim trebate postupno dodavati toplo mlijeko neprestano miješajući pjenjačom, pazeći da se ne stvaraju grudice brašna. Umak kuhajte 4-5 minuta, a potom ga sklonite s vatre i odmah mu dodajte ribani sir kako bi se otopio. Količinu i vrstu sira prilagodite vlastitom ukusu, no predlažemo vam da koristite više od jedne vrste sira. Na raspolaganju vam stoje brojni polutvrdi i tvrdi sirevi – poput gaude, edamera, cheddara, trapista, grane padana ili parmezana, kojima možete pridružiti i meke sireve s plemenitim plijesnima, poput gorgonzole ili brieja. Umak začinite tek nakon dodavanja sira.
Bešamel sa sirom pomiješajte s tjesteninom, a ukoliko je potrebno dodajte i malo vode koju ste sačuvali od kuhanja tjestenine, pa ovu mješavinu preselite u posudu za pečenje. Tjesteninu možete posipati s još malo ribanog sira, a na vrh obavezno stavite krušne mrvice koje ste prethodno pomiješali s malo maslinovog ulja. Tjesteninu sa sirom pecite na 190°C oko 20 minuta, dok krušne mrvice ne potamne i složenac ne počne „krčkati“ u pećnici.
Nemojte se zadržati na osnovnom receptu
Kako ovaj složenac ne bi svaki puta bio isti, osim s različitim vrstama tjestenine i sira, možete se poigrati i s brojnim začinima i dodacima. Bešamel umak, primjerice, možete oplemeniti muškatnim oraščićem, mljevenom paprikom, timijanom, ali i senfom, koji u ovom jelu dodatno naglašava aromu sira. Uz sir, kao dodatak umaku poslužit će i prepržena usitnjena slanina ili šunka, a posebno zanimljiv okus i teksturu mogu pružiti i pirjane gljive. Oplemeniti se mogu i krušne mrvice kojima se posipa složenac – obogatite ih usitnjenim svježim peršinovim listićima, vlascem, ljutim papričicama ili pak sjeckanim orašastim plodovima.