Mnogi će se složiti da su jednostavne zapečene polovice krumpira, odnosno, pole - najukusnije jelo koje se može pripremiti od ovog škrobnog povrća. Svejedno, na njega često zaboravljamo, a razlog tome je vjerojatno skeptičnost prema kvaliteti krumpira budući da se oni za ovo jelo - ne gule. No, htjeli bismo vas potaknuti da se domognete kvalitetnog domaćeg krumpira, idealno – ličkog, i podsjetite na neodoljiv miris i okus pola, od milja zvanih polica.
Kako pripremiti i uz što poslužiti pole?
Zapečene pole krumpira predstavljaju idealan prilog ili samostalno jelo, primjerice za večeru, a tradicionalno se vrlo jednostavno pripremaju. Za početak trebate dobro oprati krumpir te ga neoguljenog prerezati na pola po duljini. Dobivene polovice krumpira zatim samo poslažite na lim za pečenje tako da im dio s korom bude okrenut prema dolje te da svaki krumpir ima dovoljno "mjesta za sebe“. Pole pecite bez dodatka masnoće, najbolje u pećnici zagrijanoj na 200°C 50-60 minuta, dok ne poprime hrskavu koricu i zlatno smeđu boju izvana te budu podatno mekane iznutra. Jedini dodatak u tradicionalnom receptu predstavlja slanina, koju možete izrezati na tanke kriške i poslagati je na vrh krumpira 10-15 minuta prije kraja termičke obrade.
Nakon što su se zapekle, pole možete dodatno začiniti paprom, mljevenom sušenom paprikom ili sjeckanim listićima peršina, no obavezno ih poslužite oplemenjene maslacem ili maslinovim uljem, dok su još vruće. Ostale dodatke koji se po želji poslužuju uz pole, predstavljaju razni sirevi, kiselo vrhnje, kiselo zelje, ajvar, luk i namazi, poput base (posebnog ličkog sira) i različitih namaza na bazi sira, vrhnja, jogurta ili čak - povrća i mahunarki.
Bogate polovice krumpira na američki način
Jela slična polama, od nadjevenog krumpira, pripremaju se i u mnogim drugim zemljama, poput Njemačke, Austrije i Turske, a posebno su zanimljivi oni američki, koji se nazivaju twice baked potatos (dvaput pečeni krumpiri). Američke nadjevene polovice krumpira možete pripremiti tako da cijele krumpire najprije zapečete u pećnici zagrijanoj na 200°C oko 50 minuta, kako bi se gotovo u potpunosti ispekli, a potom ih prerežete na pola i izdubite unutrašnjost. Od izdubljenog pečenog tkiva pripremite masu sličnu pire krumpiru, uz dodatak male količine maslaca i mlijeka, koja će vam poslužiti kao baza za nadjev.
U nadjev se najčešće dodaje kiselo vrhnje, ribani polutvrdi sir te komadići prepržene slanine, a kako bi mu se dodatno poboljšala aroma, često se oplemenjuje i vlascem, mladim lukom ili češnjakom. Međutim, izbor mogućih dodataka je puno širi i broj mogućih kombinacija je doista velik. Primjerice, umjesto polutvrdog sira možete dodati tvrdi sir ili sir s plemenitim plijesnima, a preprženu slaninu možete izostaviti, ili je zamijeniti šunkom. Nadalje, nadjev možete obogatiti pirjanim povrćem, poput paprika ili rajčica, a možete se i odlučiti za gljive. Od začina, na raspolaganju vam stoje papar, mljevena sušena slatka ili ljuta paprika, peršin, timijan, kopar i origano, primjerice.
Kakvu god kombinaciju osmislili, njome nadjenite izdubljene polovice krumpira, po želji ih dodatno posipajte ribanim sirom te zapecite u pećnici oko 15 minuta.