27. lipnja 2016.

Što sve možete s makom u kuhinji?

Mak
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Prvi zapisi o upotrebi maka potječu iz Mezopotamije gdje se koristio u medicinske svrhe

Atletičari stare Grčke su prije natjecanja za snagu konzumirali napitak od vina, maka i meda. Unutar glavice jednogodišnje biljke ružičastih, bijelih, žutih, crvenih i ljubičastih cvjetova nalazi se nekoliko odjeljaka koji sadrže stotine sjemenki. Sitne sjemenke orašastog ukusa i hrskave teksture najčešće sivo­plave, ali smeđe i žute boje, u našoj tradicionalnoj kuhinji najčešće se koriste kod pripreme slatkih jela, od makovnjače, do međimurske gibanice.

Cijele ili mljevene sjemenke maka osim u slasticama, mogu biti začin i u slanim jelima. Mak se na tavi može prepržiti bez masnoće. Prženjem mu se pojačavaju arome i pretvara se u ukusan začin. Preprženim makom mogu se začiniti mnoga slana jela. Umiješajte ga u dressing za salatu, pomiješajte s muštardom, a od makove muštarde pripremite i druge umake. Dodajte majonezu, kiselo vrhnje ili jogurt, pa umakom začinite sendviče, klasičnu krumpir salatu, poslužite ga uz mesne odreske, te tople i hladne pečenke.

Uz pečeni odojak poslužite umak od makove muštarde, kiselog vrhnja i vlasca, a uz biftek umak od maka, tvrdo kuhanih žumanjaka, kiselog vrhnja i malo limunovog soka. U talijanskoj vinskoj regiji Collio kao tamošnji specijalitet pripremaju se veliki njoki preliveni makom preprženim na mješavini maslaca i maslinovog ulja. Osim za njoke i tjesteninu, Talijani makom posipavaju pogače od dizanog tijesta; u klasičnu foccaciu umjesto ružmarina, utisnite sitno sjeckani pirjani luk, parmezan i sjemenke maka.

Preprženi mak može biti odličan preljev za tjesteninu, a u tavu ubacite i sitno sjeckanu slaninu. Osim za preljev, mak može biti nadjev za torteline, raviole i druge punjene tjestenine. Sjemenke maka prije upotrebe sameljite u posebnom mlincu, a ukoliko nemate adekvatnu aparaturu, suhe sjemenke maka lagano prepržite i usitnite uz pomoć tučka u mužaru. Cijele sjemenke možete dodati i salatama, ali ih u nekuhana jela, prethodno kratko tostirajte na tavi.

Arome maka se posebno dobro slažu s citrusima, pa salatu umjesto octom, začinite limunovim sokom. Sjemenkama posipajte slana peciva, pogače, kruh, kiflice i druge krušne proizvode. Pospite ih po slanim muffinima umiješanima s mlaćenicom, ribanim sirom, koprom i vlascem. Slani keksi, krekeri, štapići od lisnatog tijesta biti će posebno ukusni sa sjemenkama maka. Iako Europljani poznaju samo plavi mak, u Aziji i na Bliskom istoku, posebno u Indiji koristi se bijeli mak. Od maka se proizvodi i ulje, koje kod pripreme jela može biti dobra zamjena za maslinovo ulje. U nadjeve za slane pite od prhkog tijesta, tart i quiche uz naribani sir dodajte i žlicu sjemenki maka; ubacite ga u povrtni nadjev od komorača i luka, ili u onaj od sira, kuhane šunke, vrhnja i jaja.

Raviole punjene s ribanom pečenom bundevom, ricottom i krušnim mrvicama, prelijte rastopljenim maslacem i sjemenkama maka, a ovakvim preljevom, uz dodatak sjeckanog luka i slanine možete preliti slane knedle od krumpirovog tijesta, spatzle i druge tjestenine. Salatu od kuhane tjestenine, izdanaka mladih šparoga i dimljenog lososa, začinite dressingom od majoneze, vrhnja, senfa i sjemenkama maka. Umiješati ih možete u klasičan preljev od octa, maslinovog ulja, soli i papra.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.