11. veljače 2015.

Karnevalski običaji i hrana

Karnevalski-običaji-i-hrana
foto: Popustolovac.hr
gastro postao gastro.24sata.hr
Vrijeme karnevala ili poklada za ljude je još od davnih vremena bilo vrijeme uživanja u hrani, piću i ludim zabavama pod maskama. Davale su si mase tako oduška uoči početka Korizme, vremena odricanja koje traje 47 dana, a prethodi Uskrsu.

Kao i u mnogim drugim zemljama, i u Hrvatskoj je rasprostranjen običaj poklada uz koji je uvijek vezana dobra i nadasve obilna hrana.

Poklade je teško zamisliti bez krafni koje se peku na ulju, a često i dodatno aromatiziraju limunovom ili narančinom korom, vanilinim šećerom, rumom...Ovisno o preferencijama, krafne mogu biti ispunjene marmaledom, čokoladom ili u novije vrijeme nekim namazom od lješnjaka, a redovito su posute ukusnim šećerom u prahu.

Ono što ćete na pokladnom jelovniku naći zaputite li se, primjerice, u Hrvatsko zagorje svakako je kiselo zelje koje uz dodatak krpica postaje prava zdrava zimska poslastica. U gradu Zagrebu već se stoljećima priređuju pokladne priredbe na kojima se pije vino i jedu slastice. Slavi se i u Samoboru gdje se održava veliki fašnički festival i jedu čuvene samoborske kremšnite i krafne. Žganci, purica, govedina, kolači, krafne, ali i kiselo zelje nezaobilazni su na pokladnim stolovima u domovima na cijelom zagrebačkom području.

Dobro se jede i u Slavoniji gdje su na stolu slanine, kobasica, čvarci i ostalo sušeno meso napravljeno u kasnu jesen, a od slatkih stvari tu su krafne (krofne), razne štrudle i dizana tijesta. U slavonskim gradovima se na pokladni utorak, kao i u ostatku Hrvatske, održavaju svečanosti koje uključuju zabave pod maskama i spaljivanje Princa karnevala.

Riječko područje je, osim čuvenog karnevala, poznato i po slatkom specijalitetu zvanom presnac. Ta se slastica pravi od tijesta, slatkog kruha, mlijeka, jaja, grožđica i cimeta. Tu su i neodoljive kroštule koje se obavezno nalaze i na dalmatinskim pokladnim menijima. Južni dio hrvatske može vas očarati i Korčulanskim cukarunima, ali i odličnom Dubrovačkom rožatom. Zaputite li se pak na poklade u planine tj. Gorski kotar tamo bi vas mogli dočekati s pravim sirnim specijalitetom. Riječ je povatici od dizanog tijesta s nadjevom od sira, oraha ili jabuka.

Jedno je sigurno, gdje god bili i u koji god dio Hrvatske se zaputili, nesumnjivo ćete uživati u pokladnoj hrani i svečanostima. Odlučite li se sami pripremiti neki od specijaliteta pokladne kuhinje, pronađite potrebne sastojke po najpovoljnijoj cijeni na Popustolovac.hr.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.