Ako ovog ljeta tražiš mjesto na kojem možeš upoznati okuse cijele Zadarske županije, ne moraš dalje od centra Zadra. Palača Cedulin posljednjih je tjedana postala jedno od zanimljivijih mjesta za ljetne gastro susrete, zahvaljujući manifestaciji Demižana vina zadarske regije.
U atriju povijesne palače svakodnevno se od 19 do 24 sata okupljaju vinari, lokalni proizvođači, domaći gosti i turisti. Uz čašu vina posjetitelji mogu kušati maslinova ulja, sireve, med, sokove i druge domaće proizvode te upoznati ljude koji stoje iza njih. Ono što je zamišljeno kao vinska degustacija tako je preraslo u pravu malu eno-gastronomsku priču Zadarske županije.
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Stranci iz Zadra odlaze s bocama zadarskih vina
Posebno velik interes manifestacija privukla je među stranim turistima. Osim što kušaju vina, raspituju se o sortama, podrijetlu i načinu proizvodnje, ali i o tome gdje mogu kupiti proizvode koje su upravo otkrili.
Mnogi tako nakon degustacije iz Zadra odlaze s bocama zadarskih vina u svojim koferima. Lokalno vino na taj način postaje puno više od običnog suvenira – postaje okus destinacije koji gosti nose sa sobom kući.
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Od vina i maslinova ulja do domaćih delicija
Demižana nije samo vinska priča. Njezin je cilj na jednom mjestu predstaviti što više lokalnih proizvođača i pokazati raznolikost Zadarske županije.
U Palači Cedulin predstavljaju se Esencija Olive Oil, OPG Čudina, OPG Bade, Dolina maslina, OPG Anđelko Marijačić, OPG Domagoj Mikulić, OPG Butić, OPG Gašpar, OPG Matulić, Lički sokol i gospodarstvo Roca, a ponudu dodatno upotpunjuju Solana Pag te destilerija Kohelet sa svojim craft ginovima i likerima.
Vinsku okosnicu manifestacije čine vinarije Buljat, Vinketa, Kraljevski vinogradi, Škaulj, Fiolić, Ožaković i Esencija, uz vina proizvođača Figurica, Jokić, Nimčević, Bora i Vina otoka Paga.
Za bijela vina, rosée i pjenušce potrebno je izdvojiti 3 eura za decilitar, dok decilitar crvenog vina stoji 4 eura.
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Mala eno-gastronomska karta Zadarske županije
U samo jednoj večeri posjetitelji tako mogu napraviti svojevrsni gastro obilazak Zadarske županije – od otoka i mora do zaleđa i Ravnih kotara.
Posebnu vrijednost manifestaciji daju klasteri lokalnih turističkih zajednica: Biogradska rivijera, Arhipelag, Ninska rivijera, Otok Pag, Rivijera Starigrad, Ravni kotari i Novigradsko more.
Svaki od njih predstavlja proizvode i posebnosti svog područja, pa je Palača Cedulin postala mjesto na kojem se na jednom prostoru može upoznati velik dio eno-gastronomske ponude Zadarske županije.
"Posebno nas veseli kada vidimo da strani gosti nakon kušanja kupuju boce zadarskih vina i nose ih u svoje zemlje. To znači da iz Zadra ne odlaze samo s fotografijama, nego i s okusom naše županije koji će podijeliti sa svojom obitelji i prijateljima.
Velik interes pokazuje da gosti žele autentične sadržaje, razgovor s proizvođačima i priliku da upoznaju destinaciju na drukčiji način. Upravo takve doživljaje želimo dalje razvijati!“, kazao je direktor Turističke zajednice Zadarske županije Vanja Čvrljak.
Demižana u zadarskoj Palači Cedulin traje do 22. kolovoza
Vino, lokalni proizvodi i glazba do 22. kolovoza
Gastro ponudu svake večeri prati i glazbeni program koji atriju Palače Cedulin daje opuštenu mediteransku atmosferu.
Ponuda se tijekom trajanja manifestacije mijenja, pa svaki posjet donosi priliku za upoznavanje novih proizvođača, proizvoda i dijelova Zadarske županije, koja nosi i titulu najekološkije županije u Hrvatskoj.
Demižana vina zadarske regije traje do 22. kolovoza, pa svi koji se u narednim danima nađu u Zadru još stignu zaviriti u atrij Palače Cedulin i otkriti domaća vina, autohtone delicije i proizvode lokalnih proizvođača.