Karta donosi neka posve nova jela kao što su New style sashimi, hobotnica Tekka style, te Kobe beef – skupocjena govedina iz prefekture Hyogo.
Japanska je kuhinja je od 2013. dio UNESCO-ve baštine. Tako je kao peta gastronomija na svijetu, nakon francuske, mediteranske, meksičke i turske, i ova kuhinja došla na popis nematerijalne baštine. Japanska kuhinja ima ipak i jednu vrlo materijalno opipljivu baštinu – Kobe: govedinu koja se smatra najcjenjenijom i najskupljom na svijetu.
Nova jela koja se do sada nisu nalazila u ponudi restorana pokazuju smjer u kojem će se Tekka dalje razvijati. To su:
- New style sashimi od tune, lososa ili goveđeg filea. Komadi mesa/ribe tanko rezani odležavaju u marinadi od soje i yuzu soka, a potom se prelijevaju vrućim uljem od sezama, s malim udjelom maslinovog ulja. Na taj način je namirnica ipak lagano termički obrađena, pa pruža drugačiju aromatiku od standardnog sashimija.
- Tuna snack se servira sa wasabi fraicheom, u malim zalogajima s rajčicom i hrskavim tijestom. Za pripremu se koristi isključivo tuna iz uzgajališta Jadrantune koja 98% svog uzgoja plasira na zahtjevno japansko tržište.
- Hobotnica Tekka style je sporo kuhana na niskim temperaturama, zatim sotirana u teryaki umaku, te poslužena s batatom i bok choyem, kineskim kupusom.
- Kobe beef - Hyogo prefektura (Tajima govedo).
Kobe je govedina koja se dobiva od posebne vrste goveda (Tajima govedo) koje je rođeno i othranjeno u geografski vrlo malom području Hyogo prefekture čiji je glavni grad Kobe. Meso krasi prepoznatljiva mramorna struktura, delikatna tekstura i posebna aroma. Samo ime počinje su upotrebljavati 1943., a 1983. osnovana je Udruga za marketing i distribuciju Kobe govedine s ciljem ustanovljavanja i formiranja pravila koja štite Kobe kao trademark.
Pravila Udruge za marketing i distribuciju Kobe govedine vrlo su stroga i propisuju ne samo geografske granice nego i način prehrane goveda, dozvoljene pasmine, način držanja životinja, proceduru klanja i ovlaštene klaonice, propisanu težinu goveda (max 470 kg), te niz organoleptičkih i vizualnih karakteristika mesa, od stupnja mramorne strukture (stupanj 6 i više, prema Japanese Meat Grading), do oznake kvalitete (4 ili 5, prema Japanese Meat Grading). Pravila propisuju vrstu hrane kojom se goveda hrane, te načine postupanja sa životinjama, a one uključuju češljanje/četkanje, masažu.Razlog visokoj cijeni, osim skupih, striktnih i kontroliranih postupaka genetičkog nadzora, uzgoja, hranjenja, klanja, leži i u činjenici da se radi o možda 3000 do 4000 grla koja se klasificiraju kao Kobe. Kobe govedina prvi je puta izvezena u restoran izvan Japana 2012 godine.
Novi jelovnik zadržao je i dio prepoznatljivih Tekkinih jela kao što su fusion patka, fusion beefsteak, teleći file, gusja jetra, fusion spring rolle te veliki izbor sushija i sashimija, koji se iz sezone u sezonu lagano mijenjaju i nadopunjuju novim okusima i idejama.
Od već poznatih jela, ali pripremljenih na nov način, izdvajamo :
- Hrskave spring rolle od povrća koje se rade na tradicionalan azijski način bez paniranja u krušnim mrvicama, kako bi bile laganije i hrskavije.
- Gusja jetra sa marmeladom od kumquata kao fuzija između azijske i francuske kuhinje.
- Panna cotta s tonskom (Tonka bean) i gelom od limete
- Čokoladna ganache torta s yuzu karamel kremom.
Zasluge za razvoj novih jela i izmjene na jelovniku pripadaju timu kojem je na čelu vlasnik i voditelj Mario Minder. Kuhinju vodi chef Tomislav Pirš koji je dio tima već 12 godina. Za ponudu vina i sljubljivanje vina i hrane brine se sommelier Nevenko Bukovac.
Japanski restoran Tekka nalazi se na listi preporučenih hrvatskih restorana u 2016. po izboru uvaženog austrijskog gourmet magazina Falstaff. Falstaff na osnovu svoje glasačke baze koju čini 240 000 poznavatelja i ljubitelja gastronomije i vina svake godine objavljuje listu najboljih ne-austrijskih restorana. Svaki restoran dobitnik ovog priznanja na adresu dobiva Falstaffovu naljepnicu/plaketu.