31. ožujka 2016.

Najefikasniji trikovi protiv zagorijevanja hrane

Zagorijevanje
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Kažu da je iskustvo najbolja kuharica. Iskustvo će zasigurno pomoći da jelo ne zagori, no za one manje iskusne postoje i neki trikovi koji će minimalizirati mogućnost zagorijevanja hrane.

Pazite se šećera!

Hrana koja sadrži obilje šećera kao i gusti umaci, osobito oni na bazi rajčice, slove kao najveća opasnost kada je u pitanju zagorijevanje. Jedan od najlakših načina izbjegavanja „štete“ je odabir kvalitetnih posuda za kuhanje načinjenih od teških materijala.

Požuri polako

Umake je općenito poželjno kuhati polako. Osim umaka na bazi rajčice i šećernih sirupa, i umaci na bazi mliječnih proizvoda imaju tendenciju zagorjeti ako se prebrzo zagrijavaju, stoga ih do ključanja dovedite na laganoj vatri te kuhajte najkraće moguće vrijeme. Općenito, koristite li mlijeko ili mliječne proizvode u pripremi jela (osim ako je riječ o kremi za kolače na bazi mlijeka i jaja) dodajte ih na samom kraju pripreme.

Bez pipanja!

Slično pravilo vrijedi i za dodatak brašna, kukuruznog škroba ili druge namirnice kojoj je cilj zgusnuti jelo. Bez obzira koje jelo pripremate, zagorijevanje hrane ćete izbjeći i ako ne prenatrpate posudu namirnicama. Uvijek je dobro racionalno posložiti sastojke, ali u slučaju da, primjerice, pečete piletinu, potrebno je da se pojedini komadi mesa ne dodiruju. Imajte na umu da je namirnice uvijek poželjno staviti na zagrijanu masnoću, u suprotnom će se sastojci poput povrća zalijepiti za površinu posude i lako zagorjeti.

Zagorijevanje | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

S češnjakom samo nježno

Još jedan savjet kulinarskih znalaca je da treba čekati s dodavanjem češnjaka u jela. Češnjak, naime, posmeđi u manje od minutu, te će, ako se doda u posudu zajedno s pilećim prsima kojima je potrebno oko 15 minuta da se skuhaju - jednostavno zagorjeti. Ipak, to pravilo ne vrijedi pripremate li varivo, gulaš ili umak, jer će u tom slučaju tekućina spriječiti češnjak da zagori.

Budite okretni

I zadnji savjet protiv zagorijevanja koji je, u stvari, zdravorazumski je da je jelo pri kuhanju potrebno miješati kako se ne bi zalijepilo za posudu. No osim miješanja, namirnice poput mesa ili povrća je potrebno i okretati, kako površina namirnica ne bi predugo bila u izravnom kontaktu s toplinom posude u kojoj se priprema.

Sretno s kuhanjem! 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.