Gotovo svaka zemlja u svojoj gastronomiji ima originalnu recepturu za palačinke. Ono što im je svima zajedničko je izbor osnovnih namirnica: brašno, jaja, voda ili mlijeko te malo masnoće. Njihova mekoća ovisi o tekućini koja se koristi kod izrade smjese. Palačinke u kojima je dio mlijeka zamijenjen vodom, laganije su od onih u kojima se koristi samo mlijeko. Gazirana mineralna voda dat će posebnu prozračnost i mekoću, a u smjesu za palačinke sa slanim nadjevima možete dodati i malo pive.
Tijesto za palačinke radije miješajte pjenjačom nego mikserom jer će se tako njihovi sastojci dobro povezati, a one će biti mekše i prozračnije. Njihova debljina ovisi o smjesi, a u većini zemalja popularne su tanke palačinke. Neke palačinke, kao švedske ili češke palačinke od krumpira trebaju se peći na više masnoće. Kako bi se neutralizirala masnoća, u smjesu dodajte kapljicu alkohola.
Američke palačinke "pancakes" deblje su od klasičnih, jednog do centimetar i pol debljine, a volumen će im dati prašak za pecivo. U većini zemalja palačinke se pripremaju bez dodataka za dizanje tijesta, no u nekim recepturama se, osim praška za pecivo, dodaje i prstohvat sode bikarbone. Jedan od rijetkih recepata u kojem u palačinke ide kvasac je onaj za ruske palačinke, tj. bline. Tijesto se priprema nekoliko sati prije pečenja, a peku se u tavi u koju stane šest komada odjednom.
Služe se s rastopljenim maslacem, kiselim vrhnjem, tvrdo kuhanim jajima, usoljenim haringama, srdelama i često sa svježim kavijarom. U Kini se uobičajeno pripremaju palačinke od rižina brašna, a nadjevene mesom i povrćem serviraju se kao predjelo. Indonezijske se pripremaju od brašna i vode, a nadjevene mesom i povrćem te savijene u rolicu. Zaljepljenih rubova spuštaju se u duboko ulje i prže dok ne porumene. Slane palačinke pune se svježim sirom, raznim vrstama gljiva umiješanih u bešamel umak, mladi špinat i ricotta sir.
Predlažemo: