Prije pečenja, povrće premažite maslinovim uljem i lagano posolite i popaprite, a nakon pečenja, sjeckanim bosiljkom, peršinom, origanom ili ružmarinom. U nastavku vam donosimo ideje i savjete kako najbolje pripremiti najpoznatije vrste povrća.
Rajčica se sprema izuzetno brzo. Jedan od najvažnijih njezinih sastojaka je likopen, koji dobro podnosi termičku obradu pa će se zadržati i nakon pečenja. Likopen je bitan za naš organizam, jer nas štiti od bolesti srca i krvožilnog sustava. Presjecite rajčicu na pola ili deblje ploške te pecite do tri minute.
Papriku možete prerezati na pola po dužini, te sa svake strane peći po pet minuta. Ako želite biti kreativniji, komade paprike stavi na štap za ražnjiće i pecite sa svake strane tri do pet minuta. Paprike imaju dosta vitamina C, koji je važan jer povećava otpornost organizma prema virusnim i bakterijskim infekcijama, uključujući i alergije. Iako vitamin C ne trpi termičku obradu, poslije kratkog pečenja, određena količina će se ipak zadržati.
Gljive, iako ne pripadaju u skupinu povrća, pripremljene na roštilju imaju odličan okus. Odsjecite im stabljiku i stavite klobuk izravno na roštilj, pa pecite osam do deset minuta sa svake strane. Gljive su niskokalorična hrana i sadrže dosta vitamina B i proteina. Vitamin B je neophodan za normalno funkcioniranje organizma.
Tikvice prepolovite i svaku polovicu pecite s obje strane pet minuta. Možete staviti veće komade na štap za ražnjiće ili pak izrezati na kolutiće. Tikvice sadrže dosta kalija koji bitno utječe na rad srčanog mišića i na podražljivost cijeloga mišičnog i živčanoga sustava.
Patlidžan se siječe na polovice i svaka se polovica peče s obje strane po pet minuta. Ima izuzetno malo kalorija, a visok sadržaj biljnih vlakana, pa nam olakšava probavu i pročišćava organizam. Kako vam se ne bi dogodilo da patlidžan bude gorak, posolite ga prije roštiljanja i ostavite da odstoji 30 minuta. Sol će iz njega izvući gorčinu.
Želimo vam dobar tek!