Proizvodnja ovog cijenjenog voćnog destilata u našim krajevima poznata je od davnina i zasigurno ne postoji svečano okupljanje, proslava ili događaj kojima rakija neće kumovati. Zanimljiva je i činjenica da se primjerci rakije za posebne prigode u nekim domovima čuvaju i po nekoliko desetljeća.
Ako se naše bake pita, one bi rekle da je rakija univerzalna – koristi se kao piće, kao lijek u narodnoj medicini, u pripremi različitih jela i slastica pa čak i kao sredstvo za čišćenje. No ipak, rakija nam je nekako najdraža kada je koristimo u kuhinji jer je mogućnosti za uklopiti je u neko jelo ili piće bezbroj. Naše bake bi rakiju najčešće koristile za izradu različitih likera poput maraskina, višnjevca, orahovca ili pak rakije od ruže. Tako pripremljena pića mogle su uklopiti u različite slastice i dodatno im oplemeniti okus. Jedna od takvih slastica su i rafioli, tradicionalni dalmatinski kolač čija je receptura stara više od 150 godina. U nadjev za ove prhke svečane kolačiće dodaje se upravo rakija i maraskino.
Rafioli
Sastojci:
Tijesto
- 400 g brašna
- 6 žumanjaka
- 6 žlica mlijeka
- 6 žlica rastopljene masti
- 2 žlice šećera
- 1 vanilin šećer
- 2 žlice ruma
- prstohvat soli
Nadjev:
- 250 g šećera
- 6 bjelanjaka
- 300 g mljevenih badema
- 100 g oraha
- limunova korica
- 1 vanilin šećer
- ekstrakt ruže
- maraskino
Za premazivanje rafiola:
- voda i rakija po izboru
- kristal šećer
Priprema:
1. Od navedenih sastojaka za tijesto zamijesite mekano tijesto. Ostavite da malo odstoji.
2. Za pripremu nadjeva, šećer samo lagano zamiješajte s bjelancima. Umiješajte bademe i orahe, a zatim i ostale sastojke.
3. Zagrijte pećnicu na 150 °C. 3. Tijesto koje je odstajalo razvaljajte na tanko. Napravite krugove promjera 10 cm. Na sredinu svakog kruga nanesite nadjev, preklopite krug na pola, a rubove pritisnite vilicom.
4. Pecite na 150 °C oko 20 minuta. Pazite da ostanu svijetli.
5. Kad se kolačići ohlade, pomoću kista ih premažite smjesom vode i rakije i uvaljajte u kristal šećer. Još jedan od primjera je i smokvenjak, jednostavna slastica od smokava, badema i rakije po izboru, koji se tradicionalno poslužuje uz aperitiv. Također, rakiju su bake stavljale i u tijesto za fritule, uštipke ili krafne kako bi na taj način spriječile da upije puno masnoće. I u današnje vrijeme rakija zauzima važno mjesto u kulinarstvu. Zbog udjela etanola se koristi kod flambiranja namirnica, najčešće voća koje se odlično slaže s aromatičnim notama rakije.