Naravno, nismo uspjeli probati apsolutno sva vina, niti su svi kuhari pogodili isti recept svakoga dana, kao što ni nitko od nas nije kuhanovinski sommelier, ali shvatite ovaj tekst kao dobru zezanciju i veseli vodič za zadnjih petnaestak dana ovog divnog Adventa u Zagrebu. Krećemo od juga prema sjeveru, pa konjićevim skokom na zapad!
1. Prva u nizu kućica kad dolazite šljunčanom stazom od Glavnog kolodvora odmah krije sjajno vino. Crveni cuvee Krauthaker 45,3 Paralela po nekima se uopće ne bi smio rabiti za kuhanje, ali eto, kad je bal... U sam napitak ide 60 % vina, voda, cimet, klinčići, malo anisa, vanilija, naranče, jabuka, nešto šećera. Sve se treba zagrijati na 90 stupnjeva Celzijusovih, i to je to! Mirisno, nježno, mekano, za ljepši svijet! Cijena 12 kn.
2. Dvadesetak metara sjevernije prema Zrinjevcu nalazi se Traveller's bar s koktel majstorom Vjenceslavom Madićem Kishonijem. Njegovo je Božićno vino više od vina, jer u njega ide i sirup od šećerne trske, gin, bobice šmrike, liker od kupine, cointreau, cimet, klinčić, zvjezdasti anis, lišće limete, naribani đumbir, te sok od svježe naranče. Na kraju. Što je najbolje, stvarno miriše po ginu, a okus se mijenja sa sniženjem temperature. Apsolutno čudesan napitak po cijeni od 15 kn.
3. Stara Preša je kućica na Zrinjevcu prepoznata po neumornom gazdi koji ne odmara ni sekunde, nego pomaže majci koja iz Šenkovca, gdje imaju istoimeni restoran i seosko domaćinstvo – donosi sarme, batke, hren i sve fino i domaće. A kuhano vino od njihove frankovke je sve ono čega se sjećate s posjeta neke kleti u zagorskim bregima. Mirisno, trpko, divlje – kao prije sto godina. Cijena – 12 kuna.
4. Treća kućica s desne strane u Cesarčevoj ulici zove se Vino i to, ali se odaziva i na ime Dornberg. Osim što toče kuhano vino po 10 kuna, ono ima i zanimljivu priču jer dolazi iz – Slovenije! Kupaža cabernet sauvignona i merlota pojačana je šećerom, cimetom, muškatnim oraščićem, klinčićima, limunom, narančom i jabukom. Voćna bomba, samo takva, ukusna i lagana – idealna za rundanje.
5. Vino & Ino pod dirigentskom palicom Vedrana Gulina po cijeni od 13 kuna nudi kuhani Bibichev shiraz. Jako i kompaktno zimsko grijalo svoje mirise i arome zahvaljuje ubačenoj vaniliji, cimetu i klinčićima, a nalazi se vrlo blizu bine na Europskom trgu.
6. Šmekerai je projekt Gastronomada, a nalazi se u Gajevoj ulici odmah pored Mr. Goulasha. Osim po svinjskoj porchetti, kolaču od rogača i prvom zagrebačkom korndogu, nadaleko su poznati i po svojem kuhanom vinu, kupaži merlota i cabernet sauvignona (a može i bilo koje drugo suho vino poput frankovke), u koju idu i cointreau, smeđi šećer, gin, cimet, đumbir, zvjezdasti anis, klinčić, lovor, naranče i limun bez korice. Na kraju se ubace i chilli, bijeli papar i sol! Vino se ne smije kuhati iznad 70 stupnjeva, a Gastronomadi – ne koriste vodu. Cijena je 15 kuna, a aroma neponovljiva. Totalni zanos!
7. Za kraj se nismo mogli odlučiti koga ubaciti u izbor, pa ćemo samo nabrojati one između kojih se ne možemo odlučiti. Rottary club na Zrinjevcu za ljubitelje trpkosti, Lefty's za one koji žele eksperimentirati s rezanim kuhanim vinom, njemački crnjak u Maximillianu na Europskom trgu, Zimsko kuhano vino na sto strana, Bonitu, i naravno iznenađenje Mate Jankovića u Kralju Kobasa... Dakle, tulum!
I tako, umjesto zaključka, samo tri kratke riječi - svi na vinceeee!!!