Špajza 18. travnja 2016.

Zbogom kemijo: Recept za limunadu bogova!

Limunada
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
"Nema tko nije čuo za preporuke nutricionista, 7 obroka voća i povrća dnevno i slične nebuloze! Ej, ljudi, pa gdje ubaciti tih sedam obroka dnevno? Uz današnje cijene, kada, recimo na moru grožđe košta više od teletine, financijski je nemoguće izdržati taj tempo. " objašnjava u svojoj novoj kolumni naš Gastroterminator!

Osim toga, zanima me kako bi jedan radni čovjek za svog radnog vremena uspio objasniti šefu da je on, eto, nutricionalno osvješten građanin te da mora jesti 7 puta dnevno.

"Eto ti pauza od pola sata pa si požderi sendvič, pizzu ili ćevape, a svoju osvještenost prakticiraj vikendom…“ rekao bi mu šef.

Sljedeća se preporuka odnosi na količinu unesene tekućine. I opet je preporuka liječnika, nutricionista i srodnih stručnjaka da je dnevna potrebna količina vode, ni više ni manje nego 3,5 litre. Baš me zanima tko je to izračunao i po kojoj formuli... Naravno da su te 3,5 litre obična blesavoća, jer svatko je jedinka za sebe. Kolika je stvarno potrebna količina unešene tekućine - individualna je stvar, ovisna o više faktora: spolu, težini, dobi, dnevnom naporu, i još dosta toga.

Ja osobno konzumiram jako malo tekućine, jer jednostavno ne osjećam potrebu za više. S druge strane, unašanje bespotrebnih količina tekućine može biti opasno po zdravlje, pogotovo srce, kao i smrtonosno, jer se poremete neke (da baš ne idemo u detalje) kemijske ravnoteže u tijelu. Vodu pijem rijetko, izbjegavam gazirana pića, no ono što ću vam danas opisati jednostavno me neprestano vuče k hladnjaku. Radi se o limunadi.

Limunada | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

Pa što, limunada k'o limunada, izmiješaš sok od limuna, staviš šećer i uliješ vodu. Da, da, mo'š mislit. Jednostavno i brzo, to se slažem, ali…

Dajte si malo truda i napravite VINTAGE LIMUNADU, ajmooooooo!

Za dvije litre limunade potreban vam je jedan bio-limun, žlica šećera, voda i sirup.

  1. Ogulite limunovu koru i narežite je na „trakice“.
  2. Stavite „limun trakice“ u bokal od dvije litre i pospite ih sa žlicom šećera (no dobro, vi protivnici šećera, od jedne žlice na dvije litre stvarno vam neće podivljati inzulin)
  3. Pričekajte oko sat vremena, koliko je potrebno da limun sljubljen sa šećerom ispusti svoje eterično ulje iz kore
  4. Ulijte u bokal (po mogućnosti plastičan, jer će stakleni puknuti) dvije litre kipuće vode i ostavite da odstoji pola sata.
  5. Procijedite limunadu (ja ne cijedim nego s malim cjedilom hvatam „trakice limuna“, onako kako u PET trgovini hvataju zlatne ribice)
  6. Iscijedite limunov sok u bokal s limunadom i stavite u hladnjak Limunada je gotova! Okus neponovljiv!

Nekima (kao i meni) je doduše prekisela. Zasladiti možete s bilo čime, što vas zadovoljava. Osobno, limunadu dodatno zasladim prirodnim sirupom od bazge.

I na kraju, stavite još par listića mente da se kupaju u vašoj limunadi. Servirajte u visokim čašama s mrvljenim ledom.

Vjerujte, nema boljeg osvježavajućeg pića za nadolazeće vruće dane. A onaj divan blag okus limunova eteričnog ulja - još će vam dugo draškati nepce.

Gastroterminator | Author: Alan Meniga foto: Alan Meniga

Živjeli, ljubi vas vaš Gastroterminator! 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.