Špinat je povrće koje je lako uklopiti u različita jela, bilo kao prilog ili kao dio složenijih recepata. No ako ti sotirani špinat ispadne gorak, to može pokvariti sve planove za ukusan obrok.
Poznavanje pravih tehnika pripreme špinata može napraviti veliku razliku – kako biste stvorili jelo koje je ne samo zdravo, već i ukusno i nezaboravno.
Prirodno blago gorak
Špinat je prirodno blago gorak, a razlog tome je spoj nazvan oksalna kiselina. Kada oksalna kiselina dođe u kontakt s našom slinom, stvara gorak okus, zbog čega često ima reputaciju "problematične" namirnice.
Što dulje špinat ostaje u zemlji prije berbe, listovi postaju veći, a razina oksalne kiseline raste. Dakle, ključ za izbjegavanje gorčine je u odabiru mladih, svježih listova intenzivne zelene boje. Iako su veći listovi često povoljniji, mlađi, nježni listovi (poznati kao baby špinat) imat će najugodniji okus i najmanje gorčine.
Kako god pripremali špinat, važno je imati na umu njegovu osjetljivost. Najprije ga dobro operi da ukloniš svu prljavštinu i pesticide, s većih listova ukloni stabljike jer one sadrže najviše oksalne kiseline.
Najčešća pogreška pri sotiranju špinata je predugo kuhanje, što može dodatno pojačati njegovu prirodnu gorčinu.
Dovoljno je par minuta
S obzirom na to da je špinat ukusan i u sirovom obliku, razumljivo je da mu ne treba dugo kuhanja za postizanje savršenog okusa. Kod sotiranja vrijedi pravilo “manje je više“ – kuhaj špinat samo dok ne počne lagano venuti. Tako ćeš sačuvati njegovu prirodnu aromu i nutritivne vrijednosti, a izbjeći neželjenu gorčinu.
Okus špinata obogati pravim dodacima
Kada svladaš tehniku kuhanja, vrijeme je da obogatite okus špinata pravim dodacima. Ne treba ti puno da biste sotiranom špinatu dodali završnu notu koja će ga učiniti nezaboravnim. Primjerice, nekoliko kapi limunova soka donijet će savršenu kiselost koja neutralizira gorčinu i osvježava jelo.
I još par recepata sa špinatom za kraj...