Dok ljeti preferiramo one torte koje ne moramo peći, za mnoge se cheesecakeove ipak isplati upaliti pećnicu. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta kako napraviti kremasti cheesecake na kojeg ćete biti vrlo ponosni.
Koji sir kupujete?
Sirni namaz je vrlo važan čimbenik cheesecakea koji određuje kremoznost. Mnogi svoju vjernost poklanjaju Philadelphia sirnom namazu, međutim za vrhunsku kremoznost mogu poslužiti i drugi sirevi, no glavno je da su punomasni. Sirni namaz nadopunjuje slatko ili kiselo vrhnje koji omekšavaju sir i dodaju kolaču potrebnu vlagu.
Bez škroba kolač je kremastiji
Smanjenje količine brašna ili škroba sprječava pucanje površine kolača i olakšava rezanje kolača na kriške. Također, škrob čini cheesecake čvršćim, dok kolač bez škroba učvršćen samo jajima daje kremastiju teksturu, međutim puno mekšu.
Vodena kupelj za više kremoznosti
Većina preskače pripremu u vodenoj kupelji, međutim, činjenica je da takva priprema čini kolač iznimno kremastim. Vodena kupelj omogućuje kolaču da se peče polako i daje paru koja omekšava površinu kolača. Lim za pečenje obložite aluminijskom folijom da ne prodire voda i tako ga stavite u dublji protvan za pečenje u kojem su dva prsta vode vruće vode.
Smjesa mora biti "satenski" glatka
Odlika dobrog cheesecakea je visoki stupanj kremoznosti. Za takvu kremoznost potrebno je obratiti pozornost na smjesu sa sirom. Smjesu moramo temeljito izmutiti tako da bude iznimno glatka, bez najmanjih grudica. Na kulinarskim portalima ovako umućena smjesa naziva se "satenski" glatkom poput tkanine svilenog i raskošnog izgleda ujednačenog sjaja. Smjesu je potrebno mutiti onoliko koliko piše u receptu, a ponekad čak minutu do dvije dulje.
Oprez kod dodavanja jaja
Da bismo izbjegli pucanje kore jaja u kremu koju smo prethodno dobro umutili dodajemo posljednja. Dobar savjet je i svako jaje lagano istući prije dodavanja u smjesu i dodavati jedno po jedno jaje i mutiti na umjerenoj brzini miksera. Predugo mućenje kod velike brzine dovodi do uvođenja previše zraka u smjesu zbog čega se kolač napuše kao nabujak, a tijekom hlađenja se urušava i puca.
Također zapamtite, ne otvarajte vrata pećnice na prvoj polovini pečenja, a kad je cheesecake gotov, ostavite ga u ugašenoj, a otvorenoj pećnici da se postepeno hladi.