Tofu je namirnica koja je nastala prije više od tisuću godina u Kini, tehnikom sličnom proizvodnji sira. Upravo zbog toga ga često nazivaju sojinim sirom. Usitnite ga i pomiješajte umjesto svježeg kravljeg sira u pitu zeljanicu ili soparnik, ili samljevenog u blenderu s malo vode i soli prelijte, umjesto mješavine sira, vrhnja i žumanjka, preko gratinirane tjestenine, lazanja, slanog tarta ili quichea.
Njegov neutralni okus prednost je ako se marinira sa začinima ili pirja u različitim umacima jer upija sve arome. Može se jesti sirov, ali preporučuje se njegova termička obrada - kuhanje, pirjanje ili pečenje. Manje kocke tofua ubacite potkraj kuhanja u povrtne juhe i variva, pa kad isplivaju na površinu kuhajte ih još tri minute.
Duljim kuhanjem postaje tvrd i gumast, a usitnjeni tofu možete i pirjati s povrćem uz dodatak malo vode ili ga pržite narezanog na tanke ploške, obloženog integralnim brašnom i začinima. Ubacite ih u umak po vlastitom ukusu i kratko prokuhajte. Krupno naribani čvrsti tofu izmiješajte s malo integralnog brašna, češnjakom, đumbirom, metvicom, ljutikom, čili papričicom i korijandrom.
Od smjese oblikujte manje pljeskavice i ispržite ih na ulju. Ploške prženog tofua koristite u sendvičima, vege burgerima ili poslužite uz razne povrtne priloge. Tofu možete jednostavno pripremiti i kod kuće, za što su vam potrebne 2 l svježeg sojinog mlijeka, dl alkoholnog octa i dl tople vode. U zagrijano mlijeko dodajte mješavinu vode i octa. Odstajalu mješavinu, kad se dovoljno stisne, procijedite, zamotajte tofu u gazu i ostavite oko šest sati dok se ne ocijedi.
Gotov tofu prebacite u posudu i prelijte ga vodom te čuvajte u hladnjaku. Vodu u kojoj stoji potrebno je promijeniti svaka dva dana, sve dok u njoj ima tofu sira. Tako pripremljen tofu bogat je bjelančevinama biljnog podrijetla i aminokiselinama te izrazito lagan.