Stoga ni ne čudi brojnost različitih zanosnih specijaliteta koji se od nje pripremaju.
Kako pripremiti savršenu pečenku?
Kada razmišljamo o svim omiljenim jelima od svinjetine, kao vrhunska delicija prvo se izdvaja svinjsko pečenje – hrskavo izvana, a meko, sočno i aromatično iznutra. Nekoliko je koraka na putu do savršene pečenke, a prvi je odabir prikladnog komada mesa. Razni dijelovi svinjetine mogu poslužiti za pečenje, no najbolje rezultate dat će malo masniji komadi s kožom, poput carskog mesa, prsa, rebara, plećke, koljenice ili buta. Mesu se, po potrebi, prvo odstranjuju kosti, a zatim je uputno kožu zarezati dijagonalnim rezovima u dva različita smjera, kako bi se dobio tzv. romboidni uzorak. Pritom se treba paziti da se zarezuje samo koža te da se nožem što manje prodire u potkožno masno tkivo. Također, nakon rezanja kožu treba dobro posušiti kuhinjskim papirnatim ručnikom.
Sljedeći korak je oplemenjivanje mesa začinima, a preporučuje se da začinjeno odstoji u hladnjaku barem nekoliko sati kako bi se što više obogatilo na okusu. Osim soli i papra, u meso se može utrljati i suho ili sitno sjeckano svježe začinsko bilje te začini poput gorušice, kima i češnjaka. Uz začine meso treba namastiti maslinovim ili nekim drugim biljnim uljem. Za najbolje rezultate, svinjska pečenka se peče s kožom okrenutom prema gore, najprije 20-30 minuta na 220°C, a zatim 2-3 sata (ovisno o masi mesa) na 190°C. Za posebnu sočnost, meso je dobro položiti na kolutove ili prutiće povrća poput mrkve, luka, poriluka ili koromača, a u posudu je poželjno uliti malo bijelog vina i vruće vode ili temeljca. Kada je gotovo, pečenje bi bilo dobro pustit da se malo „odmori“, no pritom ga treba pokriti.
Porchetta – najaromatičnije pečenje
Poseban tip svinjske pečenke je porchetta. Kao što se iz samog naziva može zaključiti, domovina joj je Italija, a od ostalih se razlikuje po tome što se obogaćuje obilnom količinom svježeg začinskog bilja te se peče "zarolana“. Talijani porchettu obično pripremaju od otkoštenog srednjeg dijela svinjske plovice – kombinacije karea i trbuha, no može se pripremiti i samo od većeg komada karea. Prije pripreme, na kožu se po potrebi urežu romboidni oblici, a komad mesa treba i razrezati tzv. butterfy tehnikom, koja podrazumijeva razrezivanje i rastvaranje debljeg komada mesa na tanji, širi komad, ali tako da ostane cjelovit. Veliki tanji komad mesa zatim se polaže tako da se koža ili masniji dio položi na podlogu, a gornji dio se obilno namaže mješavinom začina i maslinovog ulja. Od začina, u mješavinu se obično dodaje sitno sjeckani peršin, ružmarin, kadulja, mažuran, origano ili timijan, nekoliko usitnjenih režnjeva češnjaka, a može se dodati i korica limuna ili primjerice ribani tvrdi sir. Veliki široki komad svinjetine se potom zarola poput rolade pa se zaveže kuharskim koncem i izvana začini soli i paprom te namasti maslinovim uljem.
Zavezana rolana svinjetina položi se na listiće istih začina koji su se upotrijebili i za "nadjev“ te cijele režnjeve češnjaka, a u posudu se doda i mala količina bijelog vina i vruće vode. Porchetta se također peče prvo zapeče 30 minuta na 220°C, a zatim se na 170°C dalje polagano termički obrađuje oko 3 sata. Nakon što je pečena, preporučuje se ostaviti je u pećnici da se polako hladi.
U Italiji porchetta se često poslužuje u ciabatti kao sendvič, a ukusni sendviči se mogu pripremiti i od ostataka obične pečenke. Ukusnu aromu svinjetine u ovoj kombinaciji će posebno naglasiti dodatak svježe rikule.
Raznovrsni svinjski odresci
U hvalospjevu svinjetini ne treba zaboraviti ni na ukusne odreske od karea (kremenadle), raznih dijelova buta, vratine ili neizostavne pisanice, tj. lungića od kojeg se mogu pripremiti ukusni medaljoni.
Probajte neke od naših ukusnih prijedloga:
Lungić u orašastim plodovima s pireom od batata
Svinjski lungići sa suhim šljivama
Svinjski medaljoni omotani slaninom