Još od 14. stoljeća Rab njeguje jedan poseban običaj - Rabsku fjeru. Nekada je trajala punih 14 dana, a ulazak u grad bio je dopušten baš svima. Vitezovi su se natjecali u pucanju u metu, knez nadgledao čitavu stvar, vino je teklo u potocima. Iako danas fjera traje daleko kraće, tek tri dana, grad je i dalje pun, vino i dalje teče, a uz tradicionalni dio programa, tu su i štandovi lokalnih proizvođača i kreativaca te, ono najvažnije, štandovi s hranom.
Šulčići, rapske poderane gaće koji se poslužuju s pršutom i sirom, slanom ribom ili slatkim nadjevima, svježa netom ispečena riba od koje miriši čitav grad i čaša dobrog, domaćeg vina mogu se kupiti na svakom kutku grada Raba i oduševljavaju baš svakog tko ih isproba. Jednostavan street food u tradicionalnom ruhu, starinske čaše i ista takva priprema velik su dio same Rabske fjere.
Vrhunac fjere svakako je dan zatvaranja, petak, kada se na glavnom gradskom trgu okupljaju vitezovi, pucaju u metu da bi knez na kraju proglasio najboljeg i ponosnog nositelja titule do iduće fjere. Sve je, naravno, u skladu s tradicijom, a uz neizostavno uzbuđenje kod svakog pucnja, tu su i mirisi koji već sami od sebe stvaraju planove vašem nepcu. Jer, zna se što slijedi nakon zatvaranja fjere. Vino, gin za one nešto finije i slasni specijaliteti.
Osim fjerskih divota, za one nešto ozbiljnije u gastronomskim nakanama, odličan izbor bit će Valmar Imperial, only adults hotel, jedan od rijetkih takve vrste. U ovom luksuznom hotelu, udaljenom svega nekoliko minuta od samog centra grada Raba, možete uživati u saunama, bazenu na otvorenom i zen vrtu, ali i u čak dva restorana s odličnom hranom. Naravno, isprobali smo ih oba.
Hotelski restoran rezerviran je za klasične, ali poprilično raskošne doručke te večere na kojima se gosti mogu poslužiti svježim sushijem, netom pripremljenom tjesteninom i finger foodom koji uključuje nareske, različite sireve i slatke delicije.
Restoran Veritas, koji se također nalazi u sklopu hotela i okružen je divnim hotelskim vrtom, gostima pak nudi velik izbor domaćih, mediteranskih jela. Posebno bismo istakli bistru riblju juhu prepunu okusa mora, sušenu hobotnicu u baš svakoj kombinaciji i neizostavne škampe s domaćim njokima.
Morskih delicija nikad dovoljno, pa smo se tako još istog vikenda zaputili i do Lopara, do Supetarske Drage u hotel i restoran Zlatni zalaz. Osim što nas je odmah na prvu osvojio ambijentom, ovaj restoran u potpunosti oduševljava pomalo neobičnim, ali stvarno sjajnim kombinacijama okusa.
Za predjelo smo odabrali platu s carpacciom od sabljarke koji je svojim osvježavajućim notama dobro počistio nepce, te napravio uvertiru za kombinaciju teletine s paštetom od tune i, osobnog favorita, hobotnicu s hummusom. Toliko dobrih, balansiranih i hrabrih okusa na jednom tanjuru nismo doživjeli već dugo.
Uživajući u divnom pogledu na more, isprobali smo još i raviol sa špinatom poslužen s rezancima od tikvice, kremasti rižoto s plodovima mora i graškom, fantastičnog brancina s palentom aromatiziranom limunom te na kraju, lagan i osvježavajuć desert s kremama od maline i kokosa.
Svaki od sljedova chefa Nikole Buze nosi dozu osvježenja što je za ljetne, morske dane itekako dobra stvar, ali i sjajan balans između samih namirnica i sljedova. Svako je jelo prezentirano savršeno i u niti jednom zalogaju ne nedostaje okusa, pa bismo se stoga usudili reči kako je Zlatni zalaz definitivno jedno od onih mjesta koje bismo preporučili svakome tko voli provjerene kombinacije u novim oblicima te se u datom trenutku zatekne na otoku Rabu.
Osim gastronomskih uživanja, tu je i vožnja brodicom koje svakako morate isprobati želite li se odmaknuti od gužve i okupati u čistom moru divnih tirkiznih nijansi, ali i neizostavna šetnja predivnim gradom i rugama, kako Rabljani zovu svoje uske bočne uličice, uz morske mirise koji će vam pročistiti um i natjerati vas da se dogodine ponovno vratite.
Nas zasigurno jesu.
Na kraju, posjet Rabu za gurmane poput nas samih ne bi bio potpun kada bismo izostavili Kuću rabske torte. Osim torte, na ovom mjestu možete isprobati i kupiti cijelu paletu dalmatinskih delicija, ali i naučiti sve o pripremi prave rabske torte. Kako smo dobili velik broj vaših upita za pripremu jednog od najvećih domaćih specijaliteta uopće, u nastavku donosimo recept koji smo uspjeli izvući iz tajnovitih Rabljana.
Za pripremu tijesta trebat će vam:
- 500 g brašna
- 8 jaja
- Malo šećera
- Maraskino
- Voda
- Sol
Za pripremu punjenja trebat će vam:
- 2 kg badema
- 12 jaja
- Pola kile maslaca
- 2 dl Maraskina
- Kora 6 limuna i 2 naranče
Priprema:
- Bademe blanširajte desetak minuta te nakon toga pustite da se dobro osuše, najmanje jedan dan, a poželjno bi bilo i dva.
- Sastojke za kore pomiješajte, pa tijesto koje ste zamijesili pustite da stoji u hladnjaku najmanje jedan sat, a najbolje preko noći.
- Kad su se bademi osušili, sameljite ih i dodajte im ostale sastojke za fil te sve dobro pomiješajte.
- Tijesto razvaljajte u tanki okrugli “rezanac” te ga uvijte tako da izgleda kao oblik na slici.
- Stavljajte na njega fil te ga na kraju obrubite tankim trakama tijesta.
- Tortu pecite na 100°C između 30 i 40 minuta.
Dobar tek!