Jelena, Danka i Višnja tri su bake čije recepte mnogi članovi obitelji traže, ali znate i sami da čak i kad slijedite sve što piše u receptu, krajnji rezultat uglavnom nije isti kao original. Zato smo odlučili porazgovarati s njima kako bismo saznali kojim se to trikovima služe tijekom pripreme kolača, ali i nekih slanih jela.
Baka Jelena (75)
Budući da Jelena ima šestero unučadi, bili smo sigurni u to da ima neke male tajne zbog kojih unuci jedva čekaju ručak kod bake. U razgovoru nam je otkrila što je njezina specijalnost: Buhtle s džemom vole apsolutno svi, a riječ je o starom receptu koji sam dobila od susjede. Nekad moram ispeći i dvije posude jer jedna jednostavno nije dovoljna, kaže Jelena te nam otkriva neke trikove zbog kojih joj tijesto uvijek ispadne izvrsno: Brašno mora biti kvalitetno, a tijesto se mora mekano zamijesiti i mijesi se toliko dugo dok se ne počne odvajati od posude, objašnjava naša sugovornica te dodaje da postoji puno načina pripreme kvasca, ali ona se uvijek drži jednog provjerenog: Kvasac uvijek stavim u malo toplog mlijeka, dodam jednu žlicu brašna, jednu malu žličicu šećera pa sve to izmutim i pustim da se digne, objašnjava Jelena i kaže da, kad je riječ o masnoći, u tijesto gotovo uvijek stavlja maslac.
Ali deserti nisu jedini specijalitet, ova baka odlično radi i pite. S obzirom na godine iskustva, zamolili smo ju da podijeli s nama neke savjete o tome kako se prave poznate sirnica i krumpiruša: Osim kvalitetnog brašna, u tijesto dodam malo soli i dvije žlice ulja te ga zamijesim i pustim da stoji sat vremena, kaže naša sugovornica i dodaje da mnogima pite ne uspiju jer tijesto ne razvaljaju dovoljno tanko: Ovo je jako bitan korak, tijesto mora biti jako tanko, skoro prozirno, kako bi se izlistalo poput lisnatog tijesta. U suprotnom ćete dobiti pitu kojoj se tijesto zgrudalo i samim time sir ili krumpir nisu pravilno raspoređeni pa ih na nekim mjestima uopće nema. Uz to, za sirnicu je poželjno imati domaći sir i vrhnje, a kad je riječ o krumpiruši, krumpir narežite na kockice i malo prodinstajte na luku prije nego što ga stavite na tijesto, poručuje naša sugovornica.
Buhtle s džemom
No, s obzirom na to da su pite prilično komplicirane, ovaj smo ju put ipak zamolili da s nama podijeli recept za vrhunske buhtle!
Sastojci:
- 500 grama glatkog brašna
- 90 do 100 grama šećera
- 1 vanilin šećer
- prstohvat soli
- 1 svježi kvasac
- 100 grama maslaca
- 2 dl mlijeka
- 1 jaje
- korica cijelog limuna
- cimet po želji
- Podravka džem od šipka
- šećer u prahu
Postupak:
- Otopite maslac i pustite ga da se malo ohladi. Za to vrijeme zagrijte mlijeko i u njega dodajte jaje i izmutite, a u drugu posudu dodajte šećer, vanilin šećer, kvasac (koji ste prethodno pripremili sukladno savjetu bake Jelene), naribanu koricu manjeg limuna, otopljeni maslac te smjesu mlijeka i jajeta.
- Zatim tijesto miješajte, ručno ili mikserom s nastavcima za tijesto, sve dok ne dobijete glatku smjesu koja se odvaja od posude. Nakon što ste to napravili, poželjno je staviti tijesto u plastičnu posudu s poklopcem ili samo pokrijte krpom i stavite na toplo mjesto kako bi se udvostručilo.
- Razvaljajte tijesto i većom ga čašom iskružite kako biste dobili jednaku veličinu buhtli. Na sredinu tijesta (kao na fotografiji) dodajte malo džema te potom zavrnite krajeve tijesta prema dolje kako bi punjenje ostalo u sredini i ne bi iscurilo.
- Sve slažite u nauljenu posudu te svaki put kad stavljate buhtlu gornjim dijelom također prijeđite po dnu posude kako ne bi ostao tvrd i suh. Pustite buhtle još pola sata da se dignu.
- Stavite ih u pećnicu i pecite na temperaturi od 160 do 170 °C dok ne poprime boju poput onih s fotografije.
Baka Danka (72)
Omiljena poslastica iz kuhinje bake Danke definitivno su ploške od kakaa. Budući da većina njezinih recepata dolazi iz starih kuharica, Danka uvijek smanji količinu šećera: Radim to i zbog zdravlja, ali dosta recepata iz starijih kuharica stvarno ima prevelike količine šećera pa ih ja uvijek malo smanjim. Također, stavljam i manje brašna da kolač ne bi bio suh, a znam i dodati džem kiselijeg okusa da desert na kraju ne bi bio presladak, kaže naša sugovornica te dodaje da od slanih jela unučad najviše voli rizi-bizi, pohano meso i zelenu salatu, no kolač ipak izazove najviše veselja. Stoga je baka Danka odlučila s nama podijeliti recept iz "Zlatne knjige kulinarstva" nastale 1974. godine.
Ploške od kakaa
Sastojci:
- 100 grama maslaca
- 250 grama brašna
- pola praška za pecivo
- 2 jajeta
- 3 dl mlijeka
- 250 grama šećera
- 1 vanilin šećer
- 40 grama kakaa
- Podravka džem od jagode ili drugog voća
Postupak:
- U zdjelu oplahnutu vrućom vodom stavite maslac i miješajte te pomalo dodajte šećer i vanilin šećer. Kad je sve dobro promiješano, dodajte žumanjke i nastavite miješati sve dok smjesa ne postane pjenasta.
- Brašno, prašak za pecivo i kakao prosijte te s mlijekom dodajte u prethodnu smjesu. Zatim dodajte i snijeg od bjelanjaka, lagano pomiješajte i stavite u nauljenu posudu, a površinu izravnajte pločicom.
- Pecite na jednoličnoj temperaturi oko 50 minuta.
- Kad je smjesa pečena i hladna, režite kolač najprije po dužini, a zatim svaki dio prerežite na pola da se dobiju četiri komada koja se sastave s džemom. Kolač se opet premaže džemom, a zatim se glazira čokoladom. Imajte na umu da će postupak premazivanja biti lakši ako prethodno zagrijete džem.
- Za glazuru je potrebno otopiti biljnu mast te u nju umiješati kockice čokolade. Miješa se na niskoj temperaturi sve dok ne zavri, zatim se kratko kuha, makne s vatre i dalje miješa sve dok smjesa ne prekrije kuhaču.
- Prelijte glazuru preko kolača i pustite kolač da se ohladi.
Baka Višnja (87)
Unatoč tome što će uskoro napuniti 90 godina, baka Višnja i dalje ne odustaje od svoje strasti prema kuhanju. Kolika je njezina ljubav prema pripremanju jela potvrđuje i anegdota iz mladosti koje se sa smijehom prisjeća: Naša je mama sve recepte pisala rukom i skupljala ih u jednu bilježnicu. Jednog je dana odlučila podijeliti recepte s mojom starijom sestrom, a budući da tada nije bilo računala, sve je recepte vlastoručno prepisala u drugu bilježnicu. Ja sam tada bila ljuta, a i ljubomorna, što je to napravila samo sestri pa je onda mama morala i meni sve recepte još jednom prepisati, prisjeća se Višnja te odlazi do ladice i vadi spomenutu bilježnicu kako bi nam pokazala recepte nastale prije 2. svjetskog rata.
U moru recepata jedan je od njih naša sugovornica odlučila izdvojiti kao omiljeni, a riječ je o aristokratskoj piti, koja je glavni specijalitet bake Višnje i svaki ju put priprema svojim unucima kao desert nakon nedjeljnog ručka. Budući da pita zvuči i više nego dobro, pitali smo baku Višnju može li recept podijeliti i s našim čitateljima.
Aristokratska pita
Sastojci:
- 300 grama brašna
- 200 grama maslaca
- 250 grama šećera
- 4 jajeta
- malo limunova soka
- pola praška za pecivo
- 150 grama mljevenih oraha
- Podravka džem od marelice ili višnje
Budući da je u kuharici postupak prilično šturo opisan, zamolili smo našu sugovornicu da nam detaljnije objasni cijeli proces.
Postupak:
- U jednoj posudi pomiješajte suhe sastojke (brašno, prašak za pecivo i 100 grama šećera) a u drugom tekuće (omekšali maslac, jedno jaje, limunov sok).
- Sve sastojke sjedinite, umijesite tijesto i odvojite na dva dijela (jedan neka bude veći jer ide na dno). Potom oba dijela zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak, a za to vrijeme pripremite punjenje.
- Prvo odvojite bjelanjke od žumanjaka te ih istucite kako biste dobili čvrst snijeg. U drugoj zdjeli pomiješajte žumanjke i preostali šećer, dodajte mljevene orahe i naribanu koricu limuna te lagano umiješajte snijeg od bjelanjaka.
- Izvadite tijesto iz hladnjaka te ga razvaljate. Imajte na umu to da od gornjeg sloja trebate napraviti gatrice (mrežicu), a donji samo razvaljajte i stavite u prethodno namašćenu posudu za pečenje. Taj sloj zatim premažite džemom i onda dodajte punjenje, a sve prekrijte mrežicom odnosno, trakicama.
- Pecite 40 do 45 minuta na temperaturi od 180 °C.
Dobar tek!