Talijanski specijaliteti poznati su diljem svijeta, a talijanska kuhinja jedna je od najprihvaćenijih nacionalnih kuhinja. Ono što je čini tako posebnom je vrlo vjerojatno jednostavnost – jela talijanske kuhinje obično sadrže samo četiri do osam sastojaka, a tajna njihovog dobrog okusa nije u kompliciranom postupku pripreme, već u dobro promišljenoj kombinaciji i korištenju kvalitetnih sastojaka.
Prepoznatljiva talijanska jela
Svi koji su putovali Apeninskim poluotokom, vjerojatno su se iznenadili raznolikošću specijaliteta svake pojedine regije Italije. Svaka od 20 regija priča je za sebe – čak i kada jela nose isti naziv, njihov postupak pripreme varira ovisno o zemljopisnom području.
Međutim, neka jela karakteristična su za cijelu Italiju. Prvo čega se sjetimo kada pomislimo na talijansku kuhinju sigurno je tjestenina. Stoga prilikom posjete Italije ne bi trebalo preskočiti uživanje u tjesteninama različitih oblika, punjenim vrstama tjestenine, poput raviola i tortellina, te izvornim lazanjama ili cannellonima. Pizza također predstavlja još jedno vrlo prepoznatljivo talijansko jelo. Nama poznate pizze s tankom korom, nadjevene rajčicom, mozzarellom i drugim dodacima, zapravo su samo varijacije napuljskog tipa pizze. Na Siciliji su, primjerice, uobičajene pizze s debelom korom, a u cijeloj Italiji su vrlo popularne i tzv. bijele pizze, koje ne sadrže umak od rajčice te podsjećaju na focacciu, začinjenu pogaču.
Listi talijanskih specijaliteta mogu se dodati i mnoga druga poznata jela. Talijanska kuhinja utjecala je na mnoge druge nacionalne kuhinje, pa tako i na našu. Osim tjestenine, pizze i lazanja, u hrvatskoj kuhinji udomaćili su se i rižoto, njoki te razni ragui, kojima pripada i bolonjez umak.
Talijanske poslastice su također svjetski poznate. Gelato je kremasti sladoled kakvog možete okusiti samo u Italiji, a okusom i teksturom ističe se i prozračan talijanski smrznuti jogurt. Panna cotta je još jedna omiljena slastica na bazi mliječnih proizvoda, a posebno je ukusna ona pripremljena s dodatkom svilenkastog talijanskog jogurta prelivena preljevom sa šumskim voćem. U pripremi slastica Talijani često koriste i bademe, čemu svjedoče popularni gorkasti keksi amaretti, slatki mandulat te marcipan, sveprisutna slastica na Siciliji. Još jedan poznati desert je i tiramisu.
Gdje jesti u Italiji i što očekivati?
Ovisno o budžetu i o tome što želite probati, u Italiji možete jesti u restoranima ili trattorijama. Restorani su formalniji i najčešće nude hranu visoke gastronomije, dok su trattorije opuštenije, pristupačnije i nude svakodnevna, tradicionalna jela. Talijani obično nude pet sljedova jela – predjelo, poput bruschetta ili sira i suhomesnatih proizvoda, dva glavna jela, od kojih je jedno najčešće tjestenina ili rižoto, a drugi meso ili riba, zatim prilog, kojeg uglavnom čini povrće, te desert. Talijani hranu shvaćaju vrlo ozbiljno i njeguju tzv. slow food kulturu. Zahtjev za samo jednim brzim i kratkim jelom, u restoranima i trattoriama izazvat će čuđenje i negodovanje, stoga je brze obroke najbolje potražiti u pizzerijama.
Vino i kava su nezaobilazan dio talijanske kulture jedenja. Vino je najčešće alkoholno piće koje se u Italiji pije uz glavni obrok, a ova mediteranska zemlja ima jednu od najbogatijih ponuda vina na svijetu. Osim ujutro, kava se redovito ispija i nakon većih obroka, a uz nju se često jedu i prigodni kolači poput panettonea,talijanskog kolača od jogurta, brasadelle te drugih slatkih kruhova i biskvita.
Posjetite i male trgovine
Tijekom turističkog obilaska Italije treba obići i mnogobrojne lokalne specijalizirane trgovine s talijanskim delicijama. U Italiji se proizvodi preko 450 različitih vrsta sireva – parmezan, mozzarella, gorgonzola, pecorino, provolone, ricotta i mascarpone samo su neki od poznatijih sireva. U većini regija proizvode se i mnoge manje poznate vrste sireva koje su osjetljive na uvjete transporta, stoga se mogu probati jedino lokalno. Talijani su poznati i po gurmanskim salamama i suhomesnatim proizvodima, poput mortadele, pršuta, pancete i raznih pikantnih kobasica.