Iako se ne radi o mlijeku u pravom smislu riječi, bademovo mlijeko i slični napitci koriste se na isti način kao i primjerice kravlje mlijeko. Ulovite bademe na sniženju i upustite se u avanturu izrade mlijeka koja nije suviše komplicirana kako se na prvu možda čini.
Bademe je za izradu mlijeka potrebno namočiti preko noći. Osim badema, mnogi recepti sugeriraju dodavanje nekoliko datulja koje daju posebnu karamel aromu, stoga i datulje s uklonjenim košticama treba namočiti preko noći zajedno s bademima. Vodu u kojoj su se bademi namakali bacite, a bademe i datulje stavite u blender s 3 puta većom količinom vode. Da bi se bademi što bolje usitnili vodu dodajte malo po malo.
Od sladila se preporučuje dodati 3 žlice meda, agavina sirupa ili javorovog sirupa, a da bi mlijeko bilo još kremastije, može se obogatiti 1 žlicom kokosovog ulja. Mlijeko je poželjno aromatizirati. Obično se koristi štapić vanilije, no dodajte i malo cimeta te prstohvat soli.
Mlijeko možete procijediti kroz sitno cjedilo, međutim ukoliko želite sasvim ukloniti komadiće, tada koristite gazu. Običnu gazu iz ljekarne savijte kako bi bila gušća, a zatim kroz nju izlijte mlijeko. Zaostalu pulpu treba dobro stiskati jer su upravo one zadnje kapi najukusnije. Ostatak pulpe nemojte baciti, nego ga iskoristite kao dodatak u zobenu kašu, frape, paštete i namaze od povrće i mahunarki, kolače, a može se i zamrznuti i tako sačuvati za izradu kolača.
Domaće mlijeko od badema može stajati u staklenoj boci u hladnjaku 3 do 4 dana, no vjerujemo da će se potrošiti puno prije isteka roka.