Špajza 20. travnja 2016.

Zbogom kilogrami! Top 10 proljetnih salata

Salata
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Ne dajte da vas svlada proljetni umor, već navalite na zelene lisnate, hrskave i zdrave - proljetne salate.

Radič

U kontinentalnim područjima ožujak i travanj pravo su vrijeme za uživanje u zelenom radiču, odnosno maslačku. Lišće radiča najukusnije je prije nego se razvije cvijet, stoga treba požuriti, obići čiste livade i pobrati ovu deliciju. Osim na salatu, radič možemo i kratko prokuhati pa ga poslužiti s krumpirima ili napraviti pesto i poslužiti uz tjesteninu. Dok tražite radič, navucite rukavice i usput poberite vrhove koprive koja je najukusnija u povrtnim juhama i savijačama sa sirom.

Tušt

Tušt (portulak, tušanj) je zapravo korov koji uspijeva diljem Hrvatske. U našim se krajevima samonikla biljka tušt, koristi u prehrani, najčešće u salatama, no može se i kiseliti, a i kuhati primjerice u juhama, varivima, pitama u kombinaciji sa sirom. Tušt ima debele mesnate i sočne listove koji dobro zadržavaju vodu pa su jedna od rijetkih samoniklih biljaka koje osim u proljeće možemo brati za konzumaciju i ljeti. Okus tušta opisuje se kao gorkasto kiselkasto slani, odličan je u grčkoj salati, a u kuhanim jelima osobito je dobar u gustim juhama kojima daje kremoznost.

Mišanca

Za ovu dalmatinsku mješavinu samoniklog bilja danas kažu da je postala pomodarska i otmjena hrana, dok je u povijesti bila svakodnevna hrana siromašnih. Mišanca se kuhala i miješala s kuhanim grahom ili se jela sama zalivena maslinovim uljem. U mišanci se može naći desetak različitih biljaka poput žutinice ili cikorije, komorača, divljeg poriluka, divlje mrkve, divlje salate, kozje brade i koprive.

Prijedlog za pripremu rižoto od mišance i kurkume.

Salata | Author: Thinkstock foto: Thinkstock

Medvjeđi luk

Naziva se još i srijemuš, divlji ili šumski luk, a latinski naziv mu je Allium ursinum. Slično kao i s gljivama, s medvjeđim lukom ne valja se igrati, a branje prepustiti iskusnim znalcima. Medvjeđi luk pripada istom botaničkom rodu kao i češnjak, luk i poriluk te posjeduje specifični miris po češnjaku zahvaljujući sadržaju sumpornih spojeva. Najbolje ga je konzumirati u svježem stanju primjerice u salati s krumpirima i jajima ili u obliku pesta u kombinaciji s tjesteninom.

Prijedlozi za pripremu: Zavijuci s medvjeđim lukom 

Lišće rotkvice

Lišće rotkvice je itekako jestivo stoga svakako preporučamo da ga dodate u zelenu salatu ili da isprobate ovu zanimljivu kombinaciju s komoračem, medvjeđim lukom, rotkvicama uz dodatak njihovog lišća.

Mladi špinat ili blitva

Špinat i blitva nisu rezervirani samo za kuhane priloge, baš suprotno, svojom lepezom nutrijenata, mladi i slatki izdanci obogatit će proljetne salate.

Matovilac

Matovilac nije proljetna salata u užem smislu jer se najčešće uzgaja od jeseni do ranog proljeća, odnosno danas u njegovim blagim i slatkim aromama možemo uživati cijele godine. Samoniklo bilje koje jedemo u proljeće prirodno je gorkasto stoga je matovilac tu da da protutežu salati svojom prirodnom slatkoćom.

Prijedlog za pripremu: Proljetna salata od šunke 

Potočarka

Stari Grci i Rimljani su potočarku izuzetno cijenili, a navodno su svježe iscijeđen sok mladih listova potočarke u proljeće koristili kao tonik za vitalnost. Listove ove paprene trajnice stavite u proljetnu salatu i uživajte u blagodatima za zdravlje koje pružaju biljke iz porodice krstašica kojoj uz potočarku pripada i brokula.

Rukola

Pikantna rukola u salatama ima posebnu čar, a njezina robusna struktura omogućuje joj da bude rado viđen gost ne samo u salatama već i u omletima, rižotima, tjesteninama, uz meso ili krumpire.

Kristalka

Dobra stara zelena salata proljetnim salatama daje hrskavost, sočnost i nježnost. 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.