Prehrambene namirnice sve su skuplje i cijene svakodnevno rastu tako da je potrebno dobro paziti kako se troši novac iz kućnog budžeta. Postoje neki vrlo jednostavni savjeti koji će nam pomoći da racionalno trošimo novac i napunimo hladnjak. Planiranje kupovine pomoći će u samokontroli, zato je bitno napraviti popis namirnica i znati s koliko novaca raspolažete. Stručnjaci savjetuju da se strogo pridržavate tog popisa. Obavezno ponesite i olovku kako bi svaku namirnicu koju stavite u košaricu mogli prekrižiti na popisu. Ovakav način kupovine ograničit će potrošnju novaca i vremena.
Kako bi što lakše sastavili listu namirnica dobro proučite reklamne letke i akcije u trgovinama koje planirate posjetiti. Budite oprezni s reklamnim letcima i pazite na cijene. Usporedite cijene prije i poslije sniženja kako bi se uvjerili da se doista radi o sniženju cijene. Većina trgovina nudi i posebne potrošačke bonove ili kartice s kojima možete ostvariti pravo na još veća sniženja. Tako možete pratiti i akcije koje su namijenjene vjernim kupcima i uštedjeti dodatno.
Kod izrade popisa namirnica odredite budžet koji namjeravate potrošiti i izračunajte prije kupovine koliko će iznositi potrošnja. Za vrijeme kupovine ponesite kalkulator i provjerite odgovara li potrošnja vašem budžetu. Ponesite onoliko novaca koliko ste odredili.
Kako bi što lakše kontrolirali potrošnju nemojte u kupovinu ići gladni i umorni. Tako ćete lakše odoljeti raznim slatkišima, grickalicama ili nepotrebnim namirnicama jer će vam se u tom trenutku učinit privlačnim.
Vodite računa o "zamkama" koji su vam spremili trgovci. Neke osnovne namirnice poput mlijeka često su smještene na kraju trgovine pa je potrebna puno veća koncentracija kako bi odoljeli proizvodima koji se nalaze na putu. Osim toga u trgovinama su u visini očiju smješteni proizvodi koje najviše žele prodati tako da morate paziti da kupite samo ono po što ste došli.
Pakiranje namirnica često određuje cijenu proizvoda, provjerite odgovara li vam manje ili veće pakiranje i cijena. Prije kupnje proizvoda provjerite rok trajanja. Tako ćete lakše složiti jelovnik i manje hrane završit će u smeću.
Ovisno o vašim navikama i budžetu odredite koliko često trebate ići u kupovinu. Ako idete u trgovinu svaki dan možete potrošiti puno više. Uz detaljno planiranje kupovine pazite i na neke sitnice kako što su vrećice. Ponesite vrećice sa sobom, iako se čini da su to sitnice dugoročno štedite i čuvate prirodu.
Planiranje tjednog jelovnika olakšat će vam kupovinu i uštedjet ćete više novaca. Pročitajte prijedlog i recepte za za konkretna jela čiji tjedni iznos ne premašuje 100 kuna. Tjedni jelovnik za manje od sto kuna