Najave 25. travnja 2026.

Ovo je najbolji pršut u Hrvatskoj!

12. Dani hrvatskog pršuta
Istarski pršut Pisinum proglšaen je najboljim na 12. Danima hrvatskog pršuta
foto: Foto Nomad
Istarski pršut Pisinium pobjednik je 12. Dana hrvatskog pršuta koji se održavaju u Dubrovniku. Danas je na rasporedu degustacija najboljih pršuta na tržnici u Gružu od 9 do 14 sati

Istarski pršut Pisinium osvojio je titulu šampiona na 12. izdanju slasne manifestacije Dani hrvatskog pršuta koji se 24. i 25. travnja održavaju u Dubrovniku. Drugo mjesto pripalo je istarskom pršutu Dujmović, a treće dalmatinskim pršutima Barić i Smjeli koji su imali isti broj bodova.

Zanimljivo je da je pršut Pisinium bio najbolji u Dubrovniku i 2018., kada su se Dani hrvatskog pršuta prvi put održali u Gradu

"Osvojiti titulu šampiona za nas znači potvrdu i priznanje za naš rad. Ova titula dalje nas motivira u čuvanju naše tradicije i autentičnosti", rekla je Melani Hreljak, koja je sa sestrom Hani i ocem Josipom, vlasnica Pisiniuma.

Uoči manifestacije na ocjenjivanje je pristiglo 14 pršuta, a Istrijani su briljirali unatoč izazovnim vremenima za pršutarsku proizvodnju, posebno u Istri, koja se nakon afričke svinjske kuge u slavonskim županijama suočila s nedostatkom sirovine koja je potrebna da bi zadovoljila stroge kriterije EU zaštite izvornog podrijetla.

12. Dani hrvatskog pršuta | Author: Foto Nomad Istarski pršut Pisinum proglšaen je najboljim na 12. Danima hrvatskog pršuta foto: Foto Nomad 12. Dani hrvatskog pršuta | Author: Foto Nomad 12. Dani hrvatskog pršuta foto: Foto Nomad

Vrijedi ono što je autentično, lokalno i provjereno

"U vremenu globalizacije i masovne proizvodnje, posebno je vrijedno ono što je autentično, lokalno i provjereno. Hrvatska se može ponositi činjenicom da ima čak četiri pršuta zaštićena na razini Europske unije - istarski, krčki, drniški i dalmatinski pršut. To nisu samo proizvodi, to su priče o podneblju, znanju i generacijama koje su čuvale tradiciju.

Zaštićene oznake izvornosti i zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije nisu administrativna forma – one su jamstvo kvalitete, identiteta i povjerenja. One štite proizvođača, ali i potrošača. Upravo zato je važno kontinuirano ulagati u znanje, standarde i suradnju unutar cijelog lanca – od uzgoja do finalnog proizvoda“, rekao je izaslanik predsjednika Milanovića, izvršni direktor Klastera hrvatskog pršuta Ante Madir.

"Ukoliko se realiziraju svi projekti koji su u pripremi za razvoj pršutarske proizvodnje doći će do značajnog rasta kapaciteta i poboljšanja uvjeta proizvodnje i mogućnosti da proizvodimo u Hrvatskoj više od 800 tisuća komada

Kada pogledamo današnju proizvodnju pršuta koja je oko 550 tisuća komada vidimo da je to značajan iskorak. Ostaje još prostora za rast s obzirom da nam je godišnja potrošnja pršuta u Hrvatskoj oko milijun komada", dodao je predsjednik Klastera Darko Markotić.

12. Dani hrvatskog pršuta | Author: Foto Nomad 12. Dani hrvatskog pršuta foto: Foto Nomad

Degustacija najboljih pršuta u subotu u Gružu

Program se nastavlja u subotu, 25. travnja, u na tržnici u Gružu. Tamo će se od 9 do 14 sati nagrađeni zaštićeni pršuti moći degustirati i kupiti po promotivnim cijenama, a među njima i šampion -  istarski pršut Pisinium.

Dubrovačko izdanje Dana hrvatskog pršuta organizira se uz financijsku podršku Ministarstva turizma i sporta, Hrvatske gospodarske komore, Dubrovačko-neretvanske županije, Turističke zajednice Dubrovačko-neretvanske županije i Turističke zajednice grada Dubrovnika.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.