Najave 02. svibnja 2025.

U Zagrebu je gostovao mađarski kralj roséa, probala sam 15 njegovih sjajnih vina

pink day, radionice, mađarski rosei
Jelena Šimić Valentić i Tamás Dúzsi na radionici u Pupitresu
foto: Rene Karaman
U Zagrebu se nedavno na sjajno organiziranoj radionici festivala PINK DAY Zagreb izvrsnim roséima predstavila poznata mađarska obiteljska vinarija Tamás Dúzsi

Prošle subote održano je u zagrebačkoj Laubi 12. izdanje festivala PINK DAY Zagreb koji prije svega slavi ružičasta vina (iako je ponuda tijekom godine 'proširena' na amber vina, maslinova ulja i ružičaste koktele). A uoči festivala održano je u Pupitresu - boutiqueu vinske kulture, gdje je sjajna domaćica bila sommelierka Jelena Šimić Valentić, nekoliko odličnih vinskih radionica na nivou vrhunskih masterclassa.

Jedna od njih bila je i radionica kušanja mađarskih roséa na kojoj je glavna zvijezda bio sjajan mladi mađarski vinar Tamás Dúzsi mlađi, kojeg nerijetko nazivaju "kraljem mađarskih roséa".

PINK day Možda vas zanima... Slavnu gošću iz Francuske impresionirali hrvatski roséi Najave

pink day, radionice, mađarski rosei | Author: Rene Karaman Radionica mađarskih roséa obiteljske vinarije Tamás Dúzsi foto: Rene Karaman

Prva tri desetljeća vinarije Tamás Dúzsi

Obiteljska vinarija Tamás Dúzsi osnovana je početkom 1990-ih, kada je Tamás Dúzsi stariji iskoristio mogućnost povrata zemlje koja je bila nacionalizirana tijekom komunističkog režima. Vinarije je službeno počela s radom 1994. godine, a njihovo prvo vino bilo je iz berbe 1992. Počeo je sa 3,3 hektara vinograda sorte frankovke (kékfrankos), a danas ova vinarija obuhvaća 40-ak hektara vlastitih vinograda i dodatnih 20 hektara u suradnji s kooperantima.

Vinarija se nalazi u povijesnoj mađarskoj vinskoj regiji Szekszárd, 150 kilometara jugozapadno od Budimpešte, na otprilike 4 sata vožnje od Zagreba. Vinogradi obitelji Dúzsi nalaze se na 90 kilometara udaljenosti od Balatona, odnosno 10 kilometara od Dunava.

Vinarija Tamás Dúzsi proizvodi oko 25 različitih etiketa, uključujući crvena, bijela i ružičasta vina od frankovke, merlota, cabernet sauvignona, crnog pinota, syraha, kadarke, graševine, traminca i lipovine (hárslevelű). Iako imaju odlična bijela i crvena vina, najpoznatiji su po svojim ružičastim vinima, a njih sam i kušala na ovoj odličnoj radionici.

Ova obiteljska vinarija dobitnik je brojnih uglednih, međunarodnih nagrada, pa su tako u njihovom portfelju sljedeća priznanja: 19 medalja na ocjenjivanju Le Mondial du Rosé, 6 medalja na ocjenjivanju Mundus Vini, kao i nagrade na ocjenjivanjima Le Mondial du Merlot, Challenge International du Vin, Le Citadelles du Vin, Le Mondial du Shiraz, Le Vinalies Internationales, Le Mondial des Pinots i Zarcillo Awards. Godine 2014. Tamás Dúzsi proglašen je mađarskim vinarom godine, što je njihovo najviše nacionalno priznanje u vinarstvu.

Tamás Dúzsi stariji otac je sedmero djece, a dvojica njegovih sinova, Bence i Tamás mlađi aktivno sudjeluju u vođenju vinarije. U Zagreb je na radionicu, ali i na sam festival PINK DAY Zagreb stigao Tamás Dúzsi mlađi s majkom te se uspješno predstavio - izvrsnim vinima i kompetentnom prezentacijom.

pink day, radionice, mađarski rosei | Author: Rene Karaman Izvrsna ružičasta vina s potpisom poznate mađarske vinarije Tamás Dúzsi foto: Rene Karaman

Roséi imaju itekakav potencijal odležavanja

Na radionici u Pupitresu imala sam priliku kušati njegove sjajne rosée, čak 15 etiketa! Cilj degustacije bio je pokazati kako se njihovi roséi 'ponašaju' u različitim uvjetima - u različitim vinogradima, različitim načinima vinifikacije i odležavanja te u različitim godištima berbe.

Degustaciju smo počeli sa dvije frankovke, obje iz berbe 2024. Prva, sa 13% alkohola, bila je puno voćnija, što ne čudi budući da je berbe bila početkom kolovoza. Druga frankovka istog godišta brana je kasnije (krajem kolovoza), grožđe je iz starijeg vinograda (loze starije od 50 godina), te puno kompleksnijih aroma, koje idu sve do tragova sladića (liquorice) kojeg inače pronalazimo u zrelim crvenim vinima.

Tamás Dúzsi mlađi istaknuo je kako mu je namjera s ova dva vina pokazati "kako ružičasta vina itekako mogu odležavati", a inspiraciju za tu ideju pronašao je u Francuskoj u kojoj je odradio dio svog studija i profesionalnog usavršavanja.

Nakon izvrsnih frankovki kušala sam i 3 genijalna roséa od crnog pinota - iz berbi 2024., 2022. te 2016. Vino iz 2022. inače je uvršteno među 100 najboljih mađarskih vina, a posebno zanimljivo bilo je kušati rosé od crnog pinota iz 2016. budući da se obično smatra da su ružičasta vina vina koja ne mogu dugo stajati, niti odležavati. Ovo vino, iako tamnije ružičaste boje koja automatski asocira na neko slađe vino, unatoč tomu što je staro već 9 godina ima uistinu izvrsnu svježinu.

sanja muzaferija | Author: Rene Karaman Sanja Muzaferija, pokretačica festivala PINK DAY Zagreb oduševljena je roséima vinarije Tamás Dúzsi foto: Rene Karaman

Kušala sam i dva roséa od merlota, iz 2024. i 2016. godine (a poznato je da roséi od merlota izvrsno čuvaju svježinu, što je dokazano i ovim kušanjem), iz vinograda starijih od pola stoljeća. Nakon toga uslijedili su i roséi od syraha iz berbi 2024., 2020. i 2016. godine,a potom i izuzetno mineralni i moćni roséi od cabernet sauvignona iz 2024. te 2016. (ovaj potonji bio je i jedan od mojih favorita s ovog kušanja).

Sjajan je i njihov rosé od cabernet franca iz berbe 2017. - ograničena serija od 4000 boca, s laganim daškom botritisa tipičnog za slatka vina iz mađarske regije Tokaji. Ovo je vino odležavalo 3 mjeseca u drvu. Ovo vino potpisuje Tamás Dúzsi mlađi, dok njegov brat potpisuje potpuno drugačije vino iz iste berbe, koje je odležavalo čak 12 mjeseci u barrique bačvama i ima ga samo 300 boca. Ovo vino ima čak 16% alkohola.

Što se da zaključiti na temelju ove sjajne radionice? Prije svega da neka rosé vina imaju itekako ozbiljan potencijal starenja, ali i to da su mađarski roséi zaista sjajni, posebno ovih 15 kušanih s potpisom obiteljske vinarije Tamás Dúzsi. I još jedna bitna stvar - ova sjajna mađarska vinarija uopće nema distributera u Hrvatskoj, nadam se da će se to uskoro promijeniti i da ćemo imati priliku nabavljati njihova vina u Hrvatskoj. Distributeri, što čekate?!

 

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.