Osim očitog razloga da su zimi daleko manje gužve nego ljeti, pa je i čitav doživljaj odmah ljepši, manje hektičan i ugodniji, u Pazin su nas u zimskim mjesecima natjerali i Dani meda koje smo posjetili na samom kraju dvodnevnog izleta.
Osim medenih delicija, svratili smo i na četiri genijalna mjesta koja naprosto morate posjetiti bez obzira na to u koje se doba godine zatekli u Pazinu.
Agroturizam Ograde - mjesto na kojem će uživati baš svi
Svoju smo turu započeli nedaleko Pazina, na imanju Ograde. Već smo se tu u potpunosti zaljubili u ono što unutrašnjost Istre nudi, a onda smo zavirili u slatki restoran, pa i upoznali životinje na imanju. Kakva sreća!
Imanje Ograde smješteno je na rubu manjeg pazinskog sela, a kako je nekada u potpunosti bilo ograđeno starinskom ogradom, to se ime zadržalo i danas. U imenu je doza šarma, priznajemo, jer ulaskom na ovo imanje zapravo niste sigurni što vas u nastavku čeka. A onda slijedi iznenađenje. Ogromna površina od, kako smo kasnije saznali, čak 13 000 m2 danas se sastoji od restorana, malog životinjskog kutka, apartmana, a u sklopu posjeta organizirane su i radionice izrade domaće tjestenine.
Odmah po dolasku zaputili smo se u kratku šetnju i obišli dio imanja, upoznali koze, svinje i konje, kojima se ova obitelj posebno ponosi. U stopu nas je slijedio i pas Medo, a zatim nas ispratio u restoran gdje su domaćini pripremili tri vrste domaće tjestenine, rebarca, istarski ombolo, domaće priloge, fritule, cukerančiće i kroštule. Divna, domaća hrana kakva se ne nalazi često natjerala nas je da u skromno uređenom, ali sasvim ugodnom restoranu ostanemo nešto duže od planiranog.
Navalili smo na rebarca koja su se raspadala na dodir, fuže i pljukance u klasičnim istarskim kombinacijama, a na kraju smo zamastili prste i pokojom fritulom - sočnom, slatkom, s grožđicama, pa uvaljanom u šećer, baš kakva treba biti. Ovdje smo otkrili i cukerančiće, tradicionalne prhke kolačiće kojima se u Pazinu posebno ponose.
Da bi iskustvo boravka na imanju Ograde bilo još samo malo slađe, pobrinula se domaćica Davorka Šaina koja nam je nakon ručka na istarskom suncu pokazala kako se to točno pripremaju pljukanci i fuži. Okušali smo se u oblikovanju, rolanju, otkrili koja je tekstura tijesta potrebna da bi tjestenina bila svilena i nježna baš poput Davorkine, a zatim zahvalili na nesebično podijeljenom znanju i zaputili se na drugu lokaciju.
Anđelini vina i divna obiteljska priča
Vina Anđelini među poznatijima su u Pazinu. Obiteljska tradicija, ogromno imanje i čak nekoliko vrsta bijelog i crnog vina, među kojima se nalazi i sjajna istarska malvazija, recept su za uspješno poslovanje već dugi niz godina. Uz domaće nareske isprobali smo njihov chardonnay, merlot te syrah. Lagano, osvježavajuće, sjajno!
Osim vina, u ovoj se skladnoj obiteljskoj priči proizvodi i med te proizvodi od meda od kojih nam je posebno zanimljiv med s tamnom čokoladom i maslinovim uljem.
Tu su i nešto skromnije količine maslinovog ulja, a osim klasičnog ekstra djevičanskog, obitelj Anđelini u ponudi ima i maslinovo ulje aromatizirano začinskim biljem, češnjakom i čilijem. Uz to vam je potreban tek dobar kruh, koje zrno soli te čaša dobrog vina, i kompletna je priča zaokružena.
Vrećice smo napunili vrhunskim proizvodima, na izlasku još jednom pozdravili magarca, pa se zaputili na odmor u hotel Lovac.
Azrri i čudesna gastro tura
Agencija za ruralni razvoj Istre smjestila se na Gortanovom brijegu i već se na prvu oduševila divnim prizorima Pazina s visina. Vlasnik imanja poveo nas je kroz farmu boškarina, autohtonu istarsku pasminu goveda, te nam objasnio načine očuvanja ove posebne životinje.
Inače, upravo je Gortanov brijeg operativno, proizvodno i znanstveno središte sustava revitalizacije populacije pasmine istarskog goveda, koja je prema svojoj brojnosti još uvijek u kategoriji ugroženih autohtonih pasmina.
Nakon kratkog odmora na najvišoj točci Gortanovog brijega te uživanja u mirisima prirode i pogledu na zelenilo ispred sebe, zaputili smo se u prostorije agencije gdje su nas dočekale delicije spremljene od mesa tovara i boškarina.
Fantastičan šugo od istarskog tovara s domaćim njokima, brasato od plećke boškarina s knedlama te čitav niz domaćih kobasica i sireva, pa i tartarski od boškarina te na kraju nježni cukerančići u kremi od cukerančića bili su tek dio menija koji nas je dočekao u agenciji. Počistili smo tanjure, odmorili na toplom istarskom suncu te se napunili energijom za ono što je tek dolazilo na red.
Bunker za ljubitelje dobre glazbe i jednostavne zabave
Jedna od najljepših priča Pazinjana krije se upravo u imenu Bunker. Skroman kafić u centru grada, kažu nam lokalci, omiljeno je mjesto za uživanje u kavi, pivu, ali i kvalitetnom izlasku. Nekada je ovo mjesto bilo namijenjeno starijima koji su tamo kartali, a zatim ga je, prije nego što se potpuno ugasio, preuzela nešto mlađa ekipa koja danas u Bunkeru organizira glazbene večeri, različita okupljanja i naprosto širi dobru energiju.
Po ulasku u Bunker odmah smo znali da će nam se ovo mjesto svidjeti i nismo pogriješili. Popili smo ovdje istarsku pašaretu, nazdravili malvazijom i zabavili se uz simpatičan bend uživo. Jasno je, kad si u Pazinu, obavezno na piće u Bunker!
Manifestacije na kojima se želite zadržati
U sklopu naše pazinske ture, posjetili smo i festival Dani meda. Pazinjani prisutni na ovom događaju bili su toliko ljubazni da su nam na štandu slastičarnice Antica demonstrirali čak i kako se pripremaju njihovi cukerančići, a užicali smo i recept koji vam donosimo u nastavku.
Uslužnost i ljubaznost Istrijana svakako je divan povod da se, bez obzira na doba godine, zaputite u Pazin i, baš kako su rekli nama, zaljubite se, ako ne na prvi, onda zasigurno na drugi pogled. Vidimo se tamo!
Recept za cukerančiće
Potrebno vam je:
- 5 jaja
- 15 dkg šećera
- 1 dcl ulja
- 1 kg brašna
- 2,5 dkg amonijaka
- Limun, naranča
Za umakanje:
- Pazinska malvazija
- Malo ruma
- Med po želji
- Šećer za posipanje
Postupak pripreme:
- Pomiješajte sve sastojke pa umijesite tijesto.
- Pustite da tijesto stoji najmanje sat vremena, pa ga otkidajte i oblikujte u cukerančiće.
- Pecite pet do sedam minuta, pustite da se ohlade.
- Kada su se ohladili, cukerančiće umočite u smjesu malvazije, malo ruma i med, ako je potrebno.
- Na kraju pospite šećerom.
Dobar tek!