12. srpnja 2016.

Napravite domaći sladoled u tren oka

Sorbet
1/5
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Uz malo truda pripremite najukusnije ljetno osvježenje

Najčešća poslastica za kojom posežemo ljeti je, bez sumnje, sladoled. Iako je sladoled u današnje vrijeme pristupačan desert kojeg, uz malo truda, svatko može napraviti i kod kuće, nije uvijek bilo tako. Led je nekada bio cijenjena sirovina koju nije bilo moguće umjetno proizvesti, stoga je i njegova doprema i čuvanje bilo skupo. Sve do početka prošlog stoljeća, kada je usavršen industrijski zamrzivač i započela komercijalna proizvodnja sladoleda, sladoled su si mogli priuštiti tek imućniji društveni slojevi.

Kako napraviti domaći sladoled?

Priprema svakog sladoleda započinje izradom sladoledne smjese, a ovisno o tipu sladoleda, osnova smjese mogu biti samo mliječni proizvodi (poput slatkog vrhnja, mlijeka i jogurta), kuhana krema od slatkog vrhnja i žumanjaka, kombinacija mliječnih proizvoda i voćne kaše, samo voćna kaša ili, najjednostavnije, samo voćni sok. Šećer ili šećerni sirup je neizostavan dio svake sladoledne smjese, a u nju se mogu dodavati i razni dodaci – poput čokolade, raznog voća, prženog orašastog voća, vanilije, metvice ili čak balzamičnog octa.

Ukoliko imate aparat za sladoled, dobivenu smjesu smrznite u njemu prema priloženim uputama – specifične su za svaki aparat. A ukoliko ga nemate, trebate izdvojiti još malo vremena. Smjesa se treba hladiti u zamrzivaču oko pet sati, ali kako biste dobili kremasti sladoled, ručno morate odraditi miješanje umjesto aparata za sladoled. Tijekom prva četiri sata smrzavanja, svakih sat vremena na kratko izvadite smjesu i dobro je promiješajte pjenjačom ili ručnim mikserom. Na taj način ćete razbiti veće kristaliće leda u sladoledu te ćete u njega uklopiti što je moguće veći volumen zraka i dobiti sladoled pahuljaste strukture.

Sorbet – "bezgrešni" užitak?

Iako se sorbet često smatra dijetalnim sladoledom zbog toga što mu je baza voće, pa gotovo uopće ne sadrži masti te sadrži više prehrambenih vlakana u usporedbi s uobičajenim sladoledima, on svejedno sadrži i veliku količinu šećera, stoga ne treba nužno imati i nižu energetsku vrijednost. Ipak, zbog toga što ne sadrži mlijeko, omiljena je poslastica svima koji ne konzumiraju mliječne proizvode, a zbog svojih osvježavajućih nota, visokog udjela voća i relativno jednostavne pripreme, svakako ga vrijedi isprobati.Sorbet od dinje

Sastojci:

1 velika dinja (mase oko 1 kg)
1 šalica šećera
1/2 šalice vode
1 limun
 

Priprema:

  1. Vodu i šećer zagrijte na malo jačoj vatri povremeno miješajući. Kada se sav šećer otopi, prestanite miješati, pustite sirup da zavrije i neka tako kuha 5 minuta prije nego ga maknete s vatre.
  2. Dok se šećerni sirup hladi, očistite dinju, izrežite ju na manje komade te ju potpuno izmiksajte u blenderu ili štapnim mikserom. Pred kraj miksanja dodajte naribanu koricu od 1 limuna i sok od njegove polovice.
  3. Šećerni sirup (nemojte ga pustiti da se previše ohladi se ne bi počeo stvrdnjavati) dodajte u kašu od dinje i sve dobro promiješajte kako bi se sastojci proželi.
  4. Smjesu smrznite u aparatu za sladoled ili je stavite u zamrzivač na 5 sati, a tijekom prva 4 sata svakih sat vremena izvadite smjesu i dobro je promiješajte pjenjačom ili ručnim mikserom.

Savjet:

Kašu od dinje možete zamijeniti odgovarajućom količinom drugih voćnih kaša. Na primjer, kašom od banana i bobičastog voća, kašom od breskvi, marelica, lubenice, manga, ananasa, kruški, jagoda ili sl.
Osnovni recept za semifreddo

Semifreddo zahtijeva nešto veću spretnost u kuhinji, ali zato za njega nije potreban aparat za sladoled, kao ni dodatno miješanje tijekom smrzavanja jer se kod njegove pripreme već prije smrzavanja "zarobi" dovoljan volumen zraka. A svojim okusom i teksturom zadovoljava i najizbirljivija nepca.
 

Sastojci:

500 g slatkog vrhnja
5 žumanjaka
3 bjelanjka
2/3 šalice šećera
1 mahuna vanilije ili 3 paketića vanilin šećera
Prstohvat soli

Priprema:

  1. Žumanjke, 1/3 šalice šećera i sjemenke iz unutrašnjosti mahune vanilije stavite u vatrostalnu ili metalnu posudu. (Sjemenke vanilije možete zamijeniti vanilin šećerom na način da od ukupne količine potrebnog šećera oduzmete 2 žlice i umjesto njih dodate 3 paketića vanilin šećera.) Posudu stavite na veći lonac u kojem lagano vrije voda kako bi se šećer na pari otopio, a žumanjci ugustili. Ovu smjesu obavezno tijekom cijelog vremena kuhanja na pari intenzivno miješajte pjenjačom ili mikserom kako vam se žumanjci ne bi zalijepili za dno posude. Nakon 5-10 minuta, kada smjesa postane kremastija, posudu možete maknuti s pare.
  2. U drugoj posudi, na pari istucite bjelanjke s prstohvatom soli i preostalom 1/3 šalice šećera dok ne dobijete kremu pjenaste strukture.
  3. Kada se kreme od bjelanjaka i žumanjaka ohlade na sobnu temperaturu, u posebnoj posudi istucite dobro ohlađeno slatko vrhnje.
  4. Polaganim, kružnim pokretima prvo umiješajte kremu od žumanjaka u kremu od bjelanjaka, a zatim dodajte i tučeno vrhnje.
  5. Dobivenu smjesu izlijte u kalup obložen prianjajućom folijom, a njome izravno pokrijte i vrh smjese kako bi spriječili skupljanje kristalića vode. Stavite kalup u zamrzivač na barem 5 sati.
  6. Semifreddo poslužite narezanog na šnite ili u obliku kuglica.

Savjet:

U smjesu za semifreddo, po želji, možete prije smrzavanja dodati i razne dodatke. Primjerice, sitno narezano svježe voće, voćne piree, džemove, usitnjeni krokant, nasjeckano prženo orašasto voće, čokoladu i dr. Možete i odvojiti jedan dio kreme od žumanjaka pa u njega umiješati neke od dodataka, poput džema ili rastopljene čokolade, kako biste dobili ukusnu kremu koju ćete tek na samom kraju umiješati u osnovnu smjesu. Sve dodatke za semifreddo je najbolje samo blago i površno umiješati kako bi dobili nejednolični, mramorni izgled konačnog sladoleda.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.