Špajza 20. siječnja 2016.

Veliki vodič po vinotekama: Dobra vina obiluju odličnim vinima

Dobra vina
foto: Anto Magzan/Pixsell.hr
gastro postao gastro.24sata.hr

Carmenere, Graciano, Corvina, Torrontes, Kerner... Nisu to likovi iz srednjevjekovne književnosti ili modernih sapunica, nego dio ponude Dobrih vina u zagrebačkom Green Gold Centru i na riječkoj Rivi. Riječ je o francuskim, talijanskim, španjolskim i njemačkim sortama od kojih se rade i neka doista velika vina.

Carmenere je bordoška sorta, a ime joj znači grimizan. Malo je još ima u Francuskoj, ali odlično se snašla u Čileu. Iz tamošnje vinarije Cono Sur stiže i Bicicleta 2013. čija je redovita cijena 49,90 kuna, a na akciji je butelja 10 kuna jeftinija.

Graciano je, pak, Španjolac, iz glasovite regije Rioja, koji se dosta kasno bere i daje jako obojena crvena vina snažnih voćnih mirisa i velikog potencijala odležavanja. Berba 2010. vinarije Tobia je 89,90 kuna.

Talijanka Corvina uglavnom s prijateljicama Rondinellom i Molinarom daje lagana crvena vina u okolici jezera Garda, a prosušeno grožđe koristi se i za moćni suhi amarone te slatki recioto. Santa Sofia Valpolicella Classico 2008. je vino prvog tipa i stoji 64,90 kuna. U reciotu corvina stoji oko 150 kuna, a u amaroneu je poprilično skuplja. Te butelje su od 240 do 380 kuna, no vrijedi priuštiti si ih u posebnim prilikama.

Torrontes je bijela argentinska sorta od koje vinarija Norton radi harmonično i osvježavajuće vino s aromama breskve, ruže i jasmina. Pristaje bijeloj ribi i kozjim sirevima, a butelja je 49,90 kuna.

Aromatičan je i Kerner, njemački križanac trollingera i rieslinga kojeg kod nas ima vinarija Željko Kos iz Svetog Ivana Zeline. Izvrsno vino miriše po prezrelim kruškama, okus mu je slatkasto-kiselkast, a butelja stoji 54,90 kuna.

Vinoteke Dobrih vina posebne su po vinomatima, uređajima koji prije kupnje omogućuju kušanje vina iz ponude koja obuhvaća više od 1000 etiketa iz cijelog svijeta. U svakoj vinoteci su dva vinomata iz kojih se uvijek može probati osam bijelih i osam crvenih vina. Vina se u vinomatima često mijenjaju jer je ideja da se tijekom godine u njih uvrste sve butelje jeftinije od 200 kuna. Tako i kupci za desetak kuna mogu isprobati vino prije nego što se odluče potrošiti desetak puta više na bocu. Cijena vina u vinomatima je jednaka cijenama u winebaru, a s njom se malo koji restoran može natjecati. Na iznos koji treba izdvojiti u vinoteci dodan je samo trošak posluživanja od 48 kuna. Tako šampanjac Bouche Pere & Fils Blanc de Blancs u restoranu košta 268 kuna. 

Odličan novi pjenušac Tomac Millenium 141, a Peršurićevih Misala ima već od 148 kuna. Veliki elzaški rizling Zind Humbrecht Heimbourg 2010. je 298 kuna i to, ponavljam, poslužen na stolu uz, primjerice, pačja prsa u umaku od naranče uz povrće iz woka, protivno našim navikama jer uz pačje mesu služimo crveno vino, a u skladu sa starim navadama Nijemaca koji toj predivnoj peradi pridružuju najbolje rizlinge. Među crnjacima senzacionalnu cijenu ima nježan i mek, odležani Kabolin teran iz 2010. (148 kuna). Toliko stoji i izvorni burgundac, Pinot noir 2009. Louisa Jadota čiji se Corton Pougets Grand Cru iste berbe uz ona ista pačja prsa može popiti za 488 kuna. Kome se to čini puno, treba znati da ga Wine searcher, tražilica cijena butelja iz cijelog svijeta, jeftinije nudi samo u njemačkoj online vinoteci finewineselect.com. Za 487 kuna. Ljubitelji slatkiša mogu uživati u prekrasnom Krauthakerovom Zelencu Izborne berbe prosušenih bobica za 181 kunu. I to je, iako je za polubuteljku, odlična cijena.

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.