Špajza 07. ožujka 2016.

Nova piva u Hrvata u 2016. godini!

Pivo
1/8
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Hrvatska je poznata po vinima, ali sve smo jači i po pivima. Osim velikih pivovara, i brojne male, mini i craft pivovare rade čuda na našem sve zainteresiranijem tržištu, pa evo kratkog pregleda što se sve dogodilo od početka tekuće godine!

Krenemo li od manjih prema većima, tekst bi svakako bilo vrijedno započeti Farabutom sa Hvara, sjajnim stoutom pivovare Vunetovo, koja se mic po mic sve više dokazuje na domaćoj pivskoj sceni. Farabut, odnosno nestaško, novo je u nizu fantastičnih piva Anne Tuszynske, sretno udane Poljakinje na Hvaru, a specifičan dodatak njenom pivu je – papar!

„Kad ti je pivo stalno u glavi i cijeli dan se uvijek nešto vrti u mozgu vezano za tu temu – moraš koji put i nešto dobro izmisliti. Čista statistika! Misao vodilja je bila sljedeća – napraviti na izgled fini, kremasti stout, koji te ne bi smio s ničim iznenaditi dok te pri aftertastu ne ugrize za nepce malo papra!“ - rekla nam je Anna.

Nakon što smo probali piva s feferonom, kanabisom, bazgom i lavandom, preostaje nam samo da vjerujemo ovoj divnoj pivarki! Farabut u boci trenutno možete nabaviti samo u Splitu, konkretno Leopoldu i Malom dućanu, ali uskoro i u zagrebačkom Magic Beer Roomu u Remetincu Cafe baru A'e i Pivoteci u Cvjetnom naselju.

Kad smo već kod craftova i stoutova, još jedan vrhunski je na tržištu, i to onaj jedne od naših najmlađih zanatskih pivovara – Varionice. Možete ga za sada kušati samo u Sedmici u Kačićevoj, a ako se tamo popilo - u legendarnom Scoutu u Samoboru.

Spominjemo li piva koja možete u Zagrebu piti na samo jednome mjestu, svakako treba izdvojiti najmlađi, i točenim pivima najbogatiji hrvatski pub Craft Room na Opatovini, (jeste li probali Fulira iz Pivionice?) tik uz legendarni Tolkien's, koji je u ponudu uz tamno i svijetlo, uveo i Križevačko rezano pivo. Naravno da se pomiješano tamno i svijetlo ne ubraja u nova piva, ali ga svakako vrijedi probati jer Renato Hadrović i ekipa bilježe fantastičan napredak i rade možda i trenutno najbolji točeni lager u Hrvatskoj.

Križevačko | Author: Domagoj Jakopović Ribafish foto: Domagoj Jakopović Ribafish

Naravno, samo dok ne posjetimo pivovaru Bošnjak u Sičicama, koja će na to sigurno imati svoj dobro poznat odgovor. Svejedno, Križevačko ima i novi brend – Šenka je njihov prvi weizen, pa prošećite do Craft Rooma, Križevaca ili Varaždina u Medinu škrinju na degustaciju! Craft Room još uvijek nudi i točenog Johna Lemona iz Visibabe i Red Baron Air Craft Breweryja, kao i Samoborska pivovara Razum svoja Božićno (ako je ostalo) i Fašničko, te Medvedgrad Rođendansko u sve svoje tri franšize. Ah da, Medvedgrad je obnovio svoja Tamna Dva klasa, novo/staro pšenično pivo!

Zmajsko je svima zagorčalo život s novim kuhanjem čudesnog Pozoja, a Nova runda se drži APA-e i Braleta... Krajem ožujka očekuju se dva noviteta iz San Servola (APA i IPA), a pivovara Daruvar je u obitelj Petog elementa nakon ABA-e ubacila i BA*RT. No, ono što dolazi iz Daruvara, LeLa, odnosno prva hrvatska pivska kupaža (aLE & LAger) – zove na oveći tulum, ali također - tek sredinom ožujka.

„Nakon što smo izbacili dva od pet elemenata, American Blond Ale i Black Porter - i treći će biti hrvatska premijera – pomiješat ćemo lager i ale!“, rekao nam je direktor Daruvarske pivovare, gospodin Ranko Vlahek.

Sve informacije o kućnom pivarstvu uvijek možete dobiti na portalu www.pivarstvo.info, a o njihovim feštama ćete biti obaviješteni na stranicama portala gastro.hr, koji vrijedno prati ove vrijedne zanatlije od kojih je i nastala sad već europski značajna scena. Kad smo kod kontinentalne Hrvatske, dok Osječka pivovara živi na slavi Radlera kojeg izvozi u Aziju, u gradu na Dravi su se otvorile čak dvije mikropivovare. I dok Legionar samo što nije krenuo, Black Hat uredno kuha nove i nove šarže svog alea. Split je bogatiji za LAB Split, craft pivovaru koja je počela točiti svoj prvi ale - Barba!

Slično je i sa zagrebačkim Pulferom, Burom u Poreču i Fjakom u Splitu - dakle, vrijeme je da počnete njuškati okolo i tražiti nove arome i okuse, jer tržište je sada stvarno interesantno! O indiegogo kampanji Brloga – već smo pisali...

Craft Room | Author: Domagoj Jakopović Ribafish foto: Domagoj Jakopović Ribafish

Širom zemlje se polako spremaju pivski festivali, pa već sredinom ožujka kreće prvi craft fest u Sesvetama, dok su za ljeto svoja nova izdanja krajem kolovoza i početkom rujna najavili i Zadar i Medulin! Zajedno s usponom i novitetima malih i srednjih pivovara, dobili smo odgovor i onih velikih.

Karlovačko crno osvojilo je tako zlatnu medalju Gold Brewer's Seal u kategoriji posebnih tamnih piva na 26. Međunarodnom pivskom festivalu Budweiss 2016.

PAN obitelj s druge strane postala je bogatija za Pan Kraljevski koji je nastao kao kruna posjeta danskoga kraljevskog para Carlsbergovoj pivovari u Koprivnici 2014. godine. Nastao je od dvije vrste hmelja i dvije vrste slada, nježne je gorčine i blago karamelaste arome, što ga čini jedinstvenim na tržištu crvenih piva.

Na samom kraju, najveća hrvatska pivovara počastila je svoje obožavatelje novim/starim brendom, Pivo Amber iz Zagrebačke pivovare, specifično po svojoj jantarnoj boji. Ovo trosladno pivo začinjeno je dvjema vrstama hmelja - gorkim za profinjenu gorčinu i aromatičnim za primamljivu aromu. I svi još pričaju o partyju u Pivani, ponovilo se...

Nekad je pivo služilo samo kao nadolijevanje goriva ljudima koji su voljeli boraviti na jednome mjestu. Danas to prelazi u višu sferu, uživanje, kombiniranje, ocjenjivanje i komentiranje. Uglavnom - gorko nam se piše, uživajte u dobrim pivima! 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.