Beurre blanc na francuskom jeziku znači bijeli maslac. U redukciju octa i/ili bijelog vina i dinstanog luka stavlja se hladni maslac kako bi se otopio, a da se pritom ne počne odvajati masnoća. Sad je i jasno zasto se tako i zove.
Ovaj umak potječe iz doline Loire, a navodno ga je slučajno otkrila Clémence Lefeuvre početkom 20. stoljeća. Ona je imala svoj restoran La Buvette de la Marine, u kojem je redovito posluživala brojna jela s bernaise umakom, no jednog dana je zaboravila dodati estragon i žutanjke, pa je dobio novi, malo blaži umak kojeg je nazvala buerre blanc.
Sve se to odvijalo u vrijeme kada je radila za markiza de Goulainea, kojemu se novi umak iznimno svidio, te je njezin recept brzo postao tražen na svim važnim političkim okupljanjima. Čak je i Aristide Briand, nobelovac i dugogodišnji premijer Francuske, za njene smrti 1932., rekao da 'čitava nacija pomalo tuguje.'
Prilikom pripreme ovog umaka, važno je na umu imati da temperatura nikada ne smije priječi 58 stupnjeva jer će se emulirajući proteini raspasti i umak neće biti kremast.
Najčešće se koristi uz fine komade ribe poput tunjevine, razne odreske, tjesteninu, te uz mlade šparoge.
Recept:
Sastojci:
1 žlica maslaca
200 g maslaca
2 sitno sjeckana luka
125 ml bijelog vina
2 žlice octa
sol, papar
Priprema:
Otopite žlicu maslaca. Dodajte 2 sitno sjeckana luka i pirjajte dok luk ne postane slatkast.
Zatim ga zalijte sa 125 ml bijelog vina i 2 kašike octa. Ostavite da se lagano krčka dok se smjesa ne reducira za pola, pa postupno dodajte 200 g maslaca u komadićima, te posolite i popaprite.