Idealan balkonski vrt okrenut je prema jugu, ali i oni koji gledaju na zapad ili istok mogu vrlo dobro uspijevati. Najvažnije je da vam balkon od proljeća do jeseni ima od šest do osam sati sunčeve svjetlosti dnevno. To ne znači da vrt koji je izložen manjoj količini svjetlosti od toga ne može nikako uspjeti, ali znači da neće biti tako bujan i plodonosan.
Kad ste odlučili koje povrće i začinsko bilje želite imati u svom balkonskom vrtu, sljedeća odluka koja je pred vama odnosi se na izbor hoćete li uzgajati biljke iz sjemena ili ćete kupiti sadnice i presaditi ih u pripremljene posude sa zemljom. Vlastoručno biranje i nabava sjemena, sijanje i praćenje klijanja definitivno ima svojih čari, a kupnja gotovih sadnica jednostavnije je i brže rješenje.
Potrebno je pripaziti i na način sadnje. Osigurajte svojim biljkama dovoljno velike tegle i nemojte ih pretrpavati. Primjerice, bosiljku omogućite da raste u tegli promjera barem 15 cm, mahunama, cherry rajčicama i paprikama barem 25 cm, no imajte na umu da što je lonac dublji, to će povrće uspješnije rasti. Osim plastičnih i keramičkih tegli poslužit će i stare bačve i drvene kutije.
Osigurajte drenažu biljkama tako da na dno lonca stavite kamenčiće ili komadiće cigle ili tegle, preko njih zemlju. Kamenčići će osigurati bolje otjecanje vode. Zemlju za sadnju povrća kao i uzgojene presadnice mogu se naći u vrtnim centrima. Presadnice su biljke uzgojene iz sjemena i stare nekoliko mjeseci i s njima se lakše barata u slučaju da ste početnik. Kupljene presadnice presađuju se u veće tegle. Ako vam se vrtlarenje svidi, iduće godine možete posaditi biljke iz sjemena.
Obavezno redovito zalijevajte, no nemojte pretjerivati. Prstom provjeravajte zemlju da li je vlažna. Također, obavezno dodajte organsko gnojivo. Povrće koje izuzetno voli gnojivo su rajčice i paprike, dok mahune, grah i luk ne trebaju mnogo gnojiva.
Cherry rajčice su izuzetno pogodne za balkonski uzgoj u teglama, samo je potrebno osigurati potporanj u obliku štapa kada narastu. Isto je i s paprikama i mahunama. Rajčice vole gnojivo pa ih je potrebno pognojiti organskim gnojivom kada se razviju plodovi i kada plodovi krenu sazrijevati.
Ako ste ograničeni prostorom posadite ljute papričice koje su sitne. Ako se odlučite posaditi i slatke, imajte na umu da može doći do križanja pa bi sve paprike iduće godine od križanog sjemena mogle biti ljute.
Imate li najmanje 6 sati sunca dnevno tada možete krajem travnja početkom svibnja posaditi bosiljak, ružmarin, peršin, kopar i majčinu dušicu. Ako vam je balkon u hladu pokušajte s uzgojem vlasca i mente. Nekoliko začina možete posaditi i u istu teglu, samo pazite da svaki ima dovoljno mjesta.
Ako vam veličina i orijentacija balkona to dopušta, kada svladate osnove moći ćete se upustiti u uzgoj i drugih vrsta poput tikvica, krastavaca i patlidžana, pa čak i nekih voćki koje lijepo rastu u teglama poput jagoda.