gastro postao
Tradicionalni kolači iz kuharica naših baka i prabaka i danas imaju vjerne poklonike. Radi se o vrsti lisnatog tijesta koje se posebnom tehnikom miješa s mljevenim salom kako bi dobilo na prozračnosti i okusu.
Priprema salenjaka traje barem dva sata budući da se tijesto višekratno preklapa, odmara i valja. Iako postoji i verzija s kvascem, odnosno dizano tijesto za salenjake, donosimo vam inačicu bez kvasca jer su takvi salenjaci češće zastupljeni u požutjelim kuharicama s početka prošloga stoljeća.
Sastojci:
- 250 g sala
- 500 g brašna
- 1 cijelo jaje
- 1 žumanjak
- 2,5 dL bijelog vina
- malo soli
Priprema:
- Jednu trećinu brašna zamijesite sa salom s kojega ste prethodno nožem ostrugali kožicu i samljeli ga dva puta u mašini za mljevenje mesa.
- Od preostale količine brašna umijesite tijesto s jajima, vinom i soli. Tijesto treba temeljito umijesiti i potom ga razvaljati u pravokutni oblik, debljine do 1 cm.
- Razvaljajte tijesto i namažite s jednom trećinom sala s brašnom koje možete tanko razvaljati da se ravnomjernije rasporedi. Salo rasporedite na dvije trećine površine donjeg tijesta. Potom, prvo preklopite trećinu na kojoj nema nadjeva sa salom i zatim drugu trećinu preklopite na vrh, kao knjigu. Potom, još dva puta preklopite.
- Tako preklopljeno tijesto prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite ga da odstoji pola sata.
- Potom ponovo razvaljajte tijesto i prekrijte dvije trećine sa salom. Ponovite postupak jednako kao ranije i pustite tijesto da odmara još pola sata.
- Postupak ponovite i treći put kako biste potrošili svo salo.
- Potom razvaljajte tijesto, izrežite ga na četverokute i punite pekmezom. Preklopite kao maramicu.
- Salenjake treba peći u pećnici na 220 °C, 12 minuta, s upaljenim ventilatorom.
- Kada su pečeni, pospite ih šećerom u prahu.
Salenjake čuvajte u staklenoj ili metalnoj posudi kako bi zadržali svježinu.