Svježe kupljeno voće i povrće ponekad brzinski stavljamo u hladnjak, bez pretjeranog razmišljanja. Ipak, kada sljedeći put kada kući doneseš svježe voće, imaj na umu da određene voćke još brže propadaju na niskim temperaturama, odnosno u hladnjaku. Iz tog razloga, donosimo ti kratak vodič za pravilno skladištenje različitog voća.
U hladnjak spremi...
Suprotno uvriježenom mišljenju, jabuke se najbolje čuvaju u hladnjaku, a na sobnoj temperaturi propadaju čak deset puta brže. Uz jabuke, u hladnjaku je potrebno skladištiti i:
- šumsko voće
- trešnje
- grožđe
Također, važno je pravilno pohraniti voće u hladnjak. Uvijek stavi voće u zasebne vrećice, najbolje papirnate. Naime, plin etilen, prirodni plin koji neki plodovi ispuštaju, može ubrzati proces zrenja drugog voća i povrća, a jednostavno nekad ne želiš da ti voće i povrće brzo sazre ili propadne prije nego što ih pojedeš.
Voće konzumiraj u roku od tri dana za maksimalan okus i svježinu.
Zanimljivo je da je za optimalan okus, neko voće najbolje čuvati određeno vrijeme na sobnoj temperaturi, a zatim ga staviti u hladnjak. Do pune zrelosti tako se čuvaju:
- marelice
- kivi
- nektarine
- breskve
- kruške
- šljive
Dakle, ove je voćke najbolje ostaviti na sobnoj temperaturi da dozru, a potom ih pohraniti u hladnjak.
Na sobnoj temperaturi čuvaj...
S druge strane, mnoge voćke treba čuvati isključivo na sobnoj temperaturi. Naime, niske temperature i hlađenje mogu naštetiti voćki i spriječiti sazrijevanje do optimalnog okusa i teksture. U ovu skupini ubrajamo:
- banane
- lubenicu
- citruse
- mango
- papaju
- ananas
- nar (šipak)