Dakle, paštašuta je skupni naziv za sva jela koja se sastoje od tjestenine i umaka. Međutim, u većini naših krajeva paštašuta zapravo predstavlja jedno jelo – tjesteninu s klasičnim, ali i dalje neodoljivim umakom od mljevenog mesa, posipanu s neizostavnim ribanim tvrdim sirom. Paštašuta se tako često miješa s tjesteninom bolognese, što ne čudi, budući da recepti za oba jela mogu sadržavati sličan popis sastojaka. No, glavna razlika leži u trajanju pripreme. Naime, pravi bolognese umak se zapravo svrstava u rague, za koje je karakteristično višesatno kuhanje na niskoj temperaturi, dok za paštašutu nije potrebno izdvojiti čak niti sat vremena.
Pripremite paštašutu u 45 minuta
Više je varijanti recepata za ovo ukusno i brzo jelo, no svaki započinje klasičnom uputom – pirjajte sjeckani luk na maslinovom ulju. Ukoliko želite dodatno obogatiti okus i prehrambenu vrijednost umaka, predlažemo vam da uz luk pirjate i malo usitnjene stabljike celera i naribane mrkve, a ovim sastojcima možete pridružiti i malo ribanog korijena peršina i celera. Nakon otprilike 5 minuta, kada povrće omekša, dodajte usitnjeni češnjak te, po želji, na kockice narezanu svježu papriku. Pirjajte još par minuta, a zatim razmaknite povrće na jednu stranu posude te na drugu dodajte mljeveno meso. Meso posolite, a kada počne otpuštati tekućinu pomiješajte ga s povrćem.
Nastavite s termičkom obradom uz često miješanje, vodeći računa da svaki komadić mesa „osjeti toplinu“ kako bi posmeđio i počeo otpuštati svoje sokove. Kada tekućina gotovo u potpunosti ispari – oko 15 minuta od trenutka dodavanja mesa, sve začinite paprom i, primjerice, mljevenom sušenom paprikom, a možete i podliti bijelim vinom.
Nakon što se vino reducira, dodajte sjeckane pelate ili pasiranu rajčicu, a po želji, umak „podignite“ i dodatkom svježe rajčice. Ukoliko je potrebno, dodajte i malo vruće vode kako biste „utoplili“ meso, pa kuhajte daljnjih 20-ak minuta. Tijekom kuhanja, koje se treba odvijati na umjerenoj vatri, prilagodite količinu začina i povremeno promiješajte sastojke, a pred kraj obrade umak oplemenite začinskim biljem. Možete se odlučiti za peršin, origano, bosiljak, mažuran, timijan ili vlasac, primjerice...
Umak odmah sljubite s tjesteninom.
Pripremljen umak najbolje je poslužiti uz tek kuhanu tjesteninu, a predlažemo vam da prije posluživanja na tanjure, tjesteninu već pomiješate s vrućim umakom. Također, možete i sačuvati malo tekućine od kuhanja tjestenine te s njom, po potrebi, malo razrijediti umak kako bi se bolje sljubio s fusillima, špagetima, pennama ili kakvim drugim oblikom tjestenine. Nikako nemojte zaboraviti jelo finalizirati ribanim tvrdim sirom.
Koji su idealni omjeri sastojaka?
Ostali smo vam dužni navesti popis i omjer sastojaka, no kada se zaželite promjene, poigrajte se s njima. U umak možete dodati različite vrste i kombinacije povrća i začina, a slobodno ga obogatite i preprženim komadićima slanine ili pancete. Također, umjesto mljevenog mesa, možete upotrijebiti, primjerice, na kockice narezani mekani dio junetine.
Osnovni sastojci za 4 osobe:
• 500 g tjestenine
• 400 g mljevene junetine ili mješavine junetine i svinjetine
• 400 g sjeckanih pelata ili pasirane rajčice
• 1 glavica luka
• 100-200 g naribanog korjenastog povrća
• 100 mL bijelog vina
• 40 g ribanog tvrdog sira
• 2-3 režnja češnjaka
• 2 žlice maslinovog ulja
• sol, papar i ostali začini prema ukusu
Dobar tek, a ako volite klasičan ili specijalan bolonjez, slobodno kliknite na njih!!