Obilje svježeg začinskog bilja - razne vrste mente, korijandar, bosiljak, uz zeleni luk, rotkvice, rajčica, sol i papar - tako počinje svaka gruzijska trpeza. Sve to grickate i 'zalijevate' neizostavnom votkom. Potom se 'izbacuju' jela u kojima prevladava puno začinskog bilja u kojima je najviše zastupljen korijandar i kopar. Začinima se nadjeva meso, a koriste se i u raznim juhama.
Za dugovječnost, osim ležernijeg stila života i nezagađene okoline, možda je najbitnije začinsko bilje kojeg ima u izobilju, objasnila je Natalija Reinova, vlasnica nekadašnjeg restorana Kiša te dodala: "smirenost pri objedovanju jednako tako doprinosi dugovječnosti". "Ne jede se na brzinu, nego jelo dolazi polako u sljedovima", kaže Natalija koja nas je povela na gastronomsko putovanje kroz Gruziju u organizaciji Centra za kulturu prehrane.
Na Kavkazu se jela pripremaju kako su se povijesno pripremala - vrlo dugo i polagano. Za jedan ručak trebaju barem tri sata da se skuha, a meso se uvijek dugo priprema na laganoj vatri dok ne postane sasvim mekano. Dok zanimljivo, žene svakodnevno provode nekoliko sati u pripremi jela.
Natalija nam je ovom prilikom pripremila četiri najpopularnija jela iz gruzijske kuhinje. Remek - djelo gruzijske kuhinje svakako je Hinkali. Tanki komadić tijesta u kojem je zamotana smjesa od mesa. Kuha se u posoljenoj mesnoj juhi. Hinkali se puni mljevenim goveđim mesom i mesnom juhom, prilično jakom i masnom. Začinjen je paprom, solju i sitno sjeckanim lišćem korijandera.
Osim Hinkalija, još jedan specijalitet svakako je Tabak piletina. Iako je ime lukavo i prva asocijacija je duhan, Tabak je zabravo posebna vrsta tave u kojoj se priprema piletina. Ova metoda pripremanja piletine nastala je upravo u Gruziji.
Donosimo vam recepte za gruzijske specijalitete koji će vas oboriti s nogu:
Alva od kukuruznog brašna i oraha
Dobar tek!