19. listopada 2015.

5 stvari koje niste znali da možete s limunom

limun
foto: Thinkstock
gastro postao gastro.24sata.hr
Okus, miris i aroma limuna te jedinstveni kemijski sastav odgovorni su za brojne uloge limuna u kuhinji.

Limunov sok, korica ili cijeli plod dodaju se brojnim jelima, namazima, alkoholnim i bezalkoholnim, toplim i ledenim napitcima. Od jednostavnog cijeđenog limuna po pohanom ili pečenom mesu ili ribi do višesatnog ukuhavanja cijelih plodova u ljekovitim pripravcima, ovo citrusno voće doista ima svestranu primjenu.

Što učiniti s korom?

Ako je ste u receptu koristili limunov sok, koricu možete koristiti za izradu popularih zdravih mediteranskih grickalica limuncina. Ako nemate dovoljno korice ili vremena na raspolaganju, možete je koristiti i za aromatiziranje maslinovog ulja ili octa. Koricu možete i naribati i pomiješati s maslacem ili dodati šećeru i tako ga aromatizirati. Naribanu koricu možete spremiti i za kasnije – naribajte limunovu koricu, rasporedite je na papir za pečenje i stavite u pećnicu na sat vremena na nisku temperaturu da se posuši. Prstohvat tako pripremljene korice limuna možete dodati u različita jela – od smjese za palačinke do raznih umaka i krema.

Bogata mirisna i aromatična eterična ulja limuna mogu poslužiti i za osvježavanje prostora, ali i za tjeranje insekata. Stavite koru limuna na mjesta gdje se skupljaju mušice i riješite problem „nepoželjnih gostiju“. Ili jednostavno stavite koru limuna na radijatore i peći dok traje sezona grijanja kako biste osvježili prostor.

Učinkovito sredstvo za čišćenje

Limunska kiselina odgovorna je za oštar kiseli okus, adstrigenciju, ali i za antibakterijska svojstva. Limunom možete natrljati tave s okorjelim masnim naslagama ili drvene daske kako bi ih lakše očistili. Limun je ujedno i poznato sredstvo za odstranjivanje mrlja. U te svrhe obično se koristi u kombinaciji sa soli.

Uklonite neprivlačne mirise hrane

Koricu limuna možete staviti i na dno kante za smeće kako bi ublažili neugodne mirise, a u istu svrhu poslužit će i u hladnjaku. Tavu u kojoj ste pekli ribu lakše ćete oprati ako je napunite vodom, dodate kriške limuna i kratko prokuhate. Ako su prostorije u vašem domu poprimile loš miris nakon pečenja ribe, na štednjak pristavite lončić s vodom i nekoliko kriški limuna i prokuhajte pola sata. Nakon toga prostorije će mirisati svježe i ugodno.

Riba i plodovi mora vole se s limunom

Pečena riba, lignje, školjke, hobotnica, kao i brojne druge morske delicije jednostavno savršeno pristaju uz notu limuna. No limun može imati i dodatnu ulogu pri pečenju ribe. Kako bi spriječili lijepljenje ribe za grill tavu, ribu poslažite na tanke kriške limuna prilikom pečenja u tavi. Osim što će spriječiti prianjanje, dodat će osvježavajuću aromu i vlagu.

Spriječite posmeđivanje

Obilje antioksidansa u limunu spriječit će posmeđivanje avokada, paste od slanutka, jabuke ili krumpira te se u te svrhe često i koristi. Međutim, limunov sok može se koristiti i kako bi salata izgledala više "fit“. Ako vam salata djeluje pomalo uvenulo, jednostavno uronite listove salate u zdjelu s hladnom vodom u koju ste iscijedili limunov sok. Tako uronjene listove držite sat vremena u hladnjaku. Kada je izvadite, dobro posušite listove i poslužite salatu koja će imati znatno svježiji izgled.

Neodoljivi recepti s limunom:

Limun na tri načina

Kuglof s limunom

Cupcakes od limuna

Brzi kolač od limuna

Neodoljiva limun pita

Raskošna torta od limuna i mascarponea

Najkremastija limun poslastica od samo 4 sastojka

 

 

Komentari 1
Pogledaj sve komentare
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Gastro dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Gastro te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar iLoveGastro
    iLoveGastro 22:33 20. Listopad 2015.

    Nisam znala ove zanimljivosti