Takva začinska mješavina oplemenjuje i razna druga jela od mesa, ribe, povrća, žitarica. U našim krajevima vrlo je česta primjena takve svakodnevne blage mješavine i naša su nepca navikla na taj bazični okus.
Zato je dobro znati kako u kućnoj radinosti pripremiti potpuno prirodnu začinsku mješavinu prema vlastitom ukusu. Trebat će vam raznovrsno povrće: 4 mrkve srednje veličine, 1 manji poriluk, 2 pastrnjaka, 1 manji korijen celera, 1 manji korijen peršina, stručak lišća peršina, jedna stabljika celera u listu, 1 manji crveni luk, 2 režnja češnjaka, 3 žlice morske soli i žlica škrobnog brašna. Povrće treba izrezati na što sitnije komadiće, pomiješati ga i ravnomjerno posložiti na pleh za pečenje na koji ste prethodno stavili papir za pečenje. Ako ste pobornik raw food pokreta možda kod kuće imate i pravi dehidrator u kojemu možete optimalno osušiti povrće za začinsku mješavinu, međutim, poslužit će i obična pećnica.
Pećnicu zagrijte na 60 – 70 stupnjeva celzijevih i stavite povrće na sušenje. Vrata pećnice ostavite odškrinuta. Povrće se mora sušiti 8 do 12 sati ovisno o veličini komadića koje ste izrezali. Povremeno provjerite kako napreduje sušenje. Nakon što se povrće osušilo i ohladilo, stavite ga u posudu, pomiješajte sa soli (količinu soli možete smanjivati ili povećavati prema ukusu) i škrobnim brašnom i čuvajte na suhom i hladnom mjestu. Koristite kao dodatak jelima, najbolje jelima koja se kuhaju u umaku ili u vodi kako bi se povrće optimalno rehidriralo prilikom kuhanja. Na isti ovaj način možete osušiti i đumbir, izrezavši ga na tanke listiće ili sitne kockice. Oni hrabriji čak mogu dodati đumbir i gore opisanoj začinskoj mješavini kako bi poprimila orijentalne i nešto oštrije note.