Tijesto mora biti nježno i glatko poslije miješenja od najmanje 10 minuta. Može se mijesiti i u multipraktik stroju, pulsirajući dok se brašno i jaja ne povežu, ali treba paziti da se ne preradi. Nakon povezivanja, tijesto se mijesi i podjeli u loptice.
Tijesto je najvažnije
Tijesto treba odmarati u hladnjaku umotano u prozirnoj kuhinjskoj foliji. Ako tjesteninu želite obojati ili aromatizirati, možete to učiniti s gotovo svime što zamislite. Od svježeg začinskog bilja pa sve do cimeta, papra, čilija, kajenskog papra, muškatnih oraščića, šafrana, suhih gljiva i česnjaka u prahu.
Kod dodavanja začina za bojanje, uvijek ih prije dodavanja brašna umijesite prvo s jajima radi svilenkaste teksture i elastičnosti koju prouzrokuje gluten iz brašna. Ukoliko kao boju ili aromu dodajete pire od povrća (cikla, brokula, peršin, mrkva, celer korijen, bosiljak ili neka druga začinska biljka) smanjite količinu brašna i nadomjestite pireom od povrća.
Idealan omjer je 50:50, a ako je pire vlažan dodajte još brašna dok ne dobijete konzistentnu smjesu. Vodu ne smijete dodavati osim ako tijesto nije presuho. Za aromatiziranje tjestenine koristite isključivo svježe začinsko bilje i to dvije do četiri žličice na recept za četvero. Tijesto je vrlo atraktivno obojano, a neki prijedlozi su
Smeđe tijesto - kakao
Žuto tijesto - šafran
Zeleno tijesto - špinat pire, blitva pire, peršin ili začinske trave
Crno tijesto - crnilo sipe
Ljubičasto - cikla pire
Narančasto – mrkva pire
Izrada domaće tjestenine potiče veliku kreativnost zbog čega mnogu uživaju u izradi. Tjestenina treba odstajati u hladnjaku minimalno pola sata, a idealno je dva sata. Možete koristiti mašinicu za tjesteninu koja nije skupa, a svakako se isplati. Količina tjestenine podjeli se na kuglice i lagano razvalja na jedan centimetar. Nakon toga se valja na mašnici od većeg broja prema manjem, stanjujući se.
Idealna debljina je broj tri na mašinici, a na samom kraju pobrašnite i umotate u rolu. Pustite da se lagano posuši oko 20 minuta i sjecite na mašinicu ili ručno do željene debljine i oblika. Ovakvu tjesteninu možete napraviti šest sati unaprijed, pokriti i ostaviti na sobnoj temperaturi. Kuhajte u dobro posoljenoj vodi miješajući dok ne bude gotova. Kuha se puno kraće od suhe tjestenine, a ponekad je ne treba ni kuhati (ovisi o debljini), nego samo umiješati u vrući umak.